Jacek Fedorowicz: jestem rysownikiem drugiej ligi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 17:18
Kiedyś to był mój zawód i zajęcie, coś w rodzaju rzemiosła. Posłannictwo zdarzyło mi się w czasach stanu wojennego. Starałem się być propagandzistą prosolidarnościowym – powiedział w radiowej Jedynce aktor i satyryk Jacek Fedorowicz.
Audio
Jacek Fedorowicz
Jacek FedorowiczFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W warszawskim Muzeum Karykatury można oglądać najlepsze rysunki satyryczne 2012 roku. Jednym z nich jest praca Jacka Fedorowicza "Tu możesz, obudź się Polsko" Jacka Fedorowicza.

Fedorowicz przyznaje, że po odzyskaniu niepodległości zajmował się tylko karykaturą. – Rzadko przeradzała się w działalność felietonowo-rysunkową jak u Sawki i Mleczki – powiedział. Nie chce się zresztą do nich porównywać. Mówi o sobie skromnie, że jest rysownikiem drugiej, a nawet trzeciej ligi. Przyznaje jednak, że w ciągu ostatnich 20 lat udało mu się parę karykatur.

Fedorowicz zgadza się z opinią, że internet daje nowe możliwości rysownikom. – Każdy może, ale przez tę niesłychana liczbę publikacji tworzy się ogromna konkurencja. Przebić się przez to wszystko nie jest łatwo – powiedział.

Sam internetem posiłkuje się bardzo rzadko. – Ci najlepsi są nie tam. Jeśli chcę ich znaleźć to sięgam do prasy, albo idę na ul. Kozią 11 do Muzeum Karykatury – powiedział Fedorowicz. Jego zdaniem to bardzo pogodne miejsce i warto tam pójść.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepsze rysunki satyryczne 2012 roku (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 19:00
Jakie tematy najbardziej interesują polskich rysowników-satyryków? Jak widzą swoją rolę we współczesnym społeczeństwie? O tym w "Wieczorze kulturalnym" radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń