X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie z hemofilią może być normalne

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:03
Czym jest i jak rozpoznać chorobę? Jakie są metody jej leczenia? Również na te pytanie próbował odpowiedzieć VI Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Hemofilii i Chorób Towarzyszących (EAHAD) w Warszawie.
Audio
Życie z hemofilią może być normalne
Foto: Glow Images/East News

Hemofilia jest wrodzoną chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie można powiedzieć, że sobie na nią zapracowaliśmy np. niezdrowym trybem życia. Związana jest z płcią, z chromosomem X.

 – Problem tkwi w nieprawidłowym krzepnięciu krwi, podstawowym objawem są krwawienia. Mogą być krwawienia zewnętrzne, ale najczęściej są wewnętrzne  – tłumaczy dr Anna Klukowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Typowym objawem hemofilii są siniaki. Są większe, bardziej wypukłe. Występują nawet po minimalnych urazach. Hemofilia może mieć ciężką postać. Wtedy krzepnięcia krwi nie ma w ogóle. Zwykle zostaje zdiagnozowana już w dzieciństwie.  Są też jej łagodne postacie.  Krwawienia występują np. po wyrwaniu zęba i innych zabiegach.

Bardzo ważne jest żeby prawidłowo leczyć chorych na hemofilię. Następstwa krwawień np. do stawów wywołują w nich zmiany. Niszczone są ich wszystkie tkanki. Pojawiają się choroby stawów.

- Chory na stawy często traci możliwość pracowania, zarabiania, żyje z pomocy państwa. Dając dobre leczenie, dajemy szanse na normalne życie - tłumaczy Bogdan Gajewski, prezes polskiego Towarzystwa Chorych na Hemofilię.

Jednak życie z hemofilią może być normalne, pod warunkiem, że mamy dostęp do leków. Złotym standardem w leczeniu tej choroby jest podawanie czynnika krzepnięcia.

Rozmawiał Artur Wolski

tj

Zobacz więcej na temat: hemofilia Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak