"Nie pozwalajmy ludziom odchodzić w cierpieniu"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 08:00
Leczenia bólu jest prawem człowieka - uznała w 2004 roku Światowa Organizacja Zdrowia. W praktyce nie jest ono jednak realizowane.
Audio
  • "Niezgoda na ból", reportaż Hanny Bogoryi Zakrzewskiej
Nie pozwalajmy ludziom odchodzić w cierpieniu
Foto: sxc.hu

"Jest XXI wiek. Latamy w kosmos, a pozwalamy ludziom odejść w cierpieniu, mimo istnienia wielu środków uśmierzających ból. Dlaczego?" -zapytał w sieci mąż Chustki, bloggerki, która umarła na raka żołądka.

W odpowiedzi przyszły setki komentarzy. I przykładów, że takie cierpienie towarzyszy wielu chorym. Nie tylko tym, którzy odchodzą. Nie tylko cierpiącym na raka. Czasami ból towarzyszy całemu przebiegowi choroby. I bardzo często okazuje się, że tak nie musiało być.

W ten spontaniczny sposób zrodziła się akcja niezgody na ból. Wyłoniła się aktywna grupa ludzi, którzy zamierzają prowadzić dialog z Ministerstwem Zdrowia na temat tego co zrobić, by nie bolało, jeśli nie musi. Zależy im również na uświadomieniu pacjentom, że mogą szukać pomocy w Poradniach Leczenia Bólu.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Niezgoda na ból" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej.

W studiu radiowej Jedynki odbyła się też debata z udziałem przedstawicieli koalicji "Wygrajmy z bólem", konsultanta wojewódzkiego ds. medycyny paliatywnej oraz urzędników Ministerstwa Zdrowia o tym, jak to jest z leczeniem bólu w Polsce, co jest dobrego i co można poprawić od zaraz, a co w przyszłości. Poprowadził ją Jerzy Zawartka.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak