Polskie drzewo z szansą na europejski sukces

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 19:46
Był polskim Drzewem Roku 2012. Teraz ma szansę osiągnąć sukces poza granicami kraju. Ponad 200-letni platan z Kóz w województwie śląskim ubiega się o zwycięstwo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.
Drzewo Roku 2012 - platan w miejscowości Kozy
Drzewo Roku 2012 - platan w miejscowości KozyFoto: swietodrzewa.pl

Stawka jest wyrównana, bo konkurentem jest inny stary platan, z Węgier. Głosy oddawać można m.in. na stronie internetowej Klubu Gaja i gminy Kozy.

Były więzień Mauthausen-Gusen (na terenie dzisiejszej Austrii) po oswobodzeniu obozu w 1945 roku wrócił do Poznania... na rowerze. Razem z kolegą pokonał 1000 kilometrów, chociaż był wycieńczony ponad 4-letnim pobytem w obozie. Rower dostali od sióstr zakonnych. Jeden z uczestników wędrówki zmarł 3 lata temu, ale jego córka Aurelia Płotkowiak zdecydowała się przekazać rower ojca do izby pamięci przy obozie Mauthausen-Gusen. Ten pojazd jest punktem wyjścia do niezwykłej historii, którą w ogromnych skrócie opowie Jacek Butlewski. Córka Stanisława Kudlińskiego chce opublikować wspomnienia ojca z obozu  Mauthausen-Gusen. Rower pana Stanisława wraca do Austrii po 68 latach.
Coraz więcej państw uznaje małżeństwa homoseksualne. Polska do tej grupy krajów nie należy, co nie oznacza, że w czasach, gdy mnóstwo ludzi emigruje za pracą, również do nas nie przyjeżdżają homoseksualne małżeństwa obcokrajowców. Co się stanie, jeżeli jeden z nich w Polsce będzie chciał ubezpieczyć niepracującego małżonka? Starała się tego dowiedzieć Agnieszka Jas.
Powstają nowe osiedla, budowane są nowe bloki. Każdy z nich musi być ogrodzony, przy każdym stoi płot. Powstają nawet ogrodzenia pod napięciem - podobno w obronie przed... wchodzącymi na posesję kotami. Jedną z takich spraw prowadzi skierniewicka prokuratura. Po co stawiamy płoty, czy dają więcej korzyści czy utrudniają życie?

W "Sygnałach dnia" zajrzymy też do Francji, gdzie jeden z najważniejszych organów tego kraju, Rada Stanu zdecyduje, czy dwa słonie mogą nadal żyć. Zwierzęta chce uśpić dyrekcja ogrodu zoologicznego w Lyonie, bo chorują na gruźlicę, ale taka decyzja ma wielu przeciwników.

Gośćmi "Sygnałów dnia" będą:

o godz. 7:15 Beata Szydło z PiS,

o godz. 8:15 Jerzy Zająkała ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Do słuchania środowych "Sygnałów dnia" po godz. 6.00 zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.