"Sygnały dnia" szukają swoich rówieśników!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 16:29
Urodziłeś/łaś się 1 marca 1973? To właśnie Ciebie szukamy!
Krzysztof Grzesiowski (P) i Daniel Wydrych (L) prowadzą Sygnały dnia
Krzysztof Grzesiowski (P) i Daniel Wydrych (L) prowadzą "Sygnały dnia"Foto: Andrzej Gralewski/PR

Jak do nas dotrzeć? Oczywiście słuchając "Sygnałów dnia" codziennie od poniedziałku do soboty (6.00-9.00).

Nasza akcja związana jest jubileuszem 40-lecia "Sygnałów dnia" na antenie radiowej Jedynki. Po raz pierwszy ta legendarna audycja została nadana 1 marca 1973 roku. Przez pewien czas (1982-1989) funkcjonowała pod nazwą "Poranne sygnały”. Pierwsze wydanie audycji nagrywał na taśmie w Studiu S-14, przy ulicy Malczewskiego w Warszawie, kilkuosobowy zespół pod kierownictwem redaktora Aleksandra Tarnawskiego. Tego historycznego dnia przed mikrofonem zasiadł między innymi Tadeusz Sznuk, pełniąc rolę prowadzącego.

Początkowo audycja trwała 17 minut. Nagrywanie "Sygnałów dnia” na taśmie, zamiast emitowania "na żywo”, szybko – zamiast pomocą w pracy – okazało się udręką. Dlatego już w 1974 roku nastąpiła zmiana konwencji. Natomiast w listopadzie 1975 roku dziennikarze "Sygnałów dnia” zajęli się zagospodarowaniem całego pasma porannego, obejmującego godziny 6.00-8.00.

Pierwsze rozszerzone "Sygnały” nadano 24 listopada 1975 roku. W programie znalazło się miejsce na wiadomości, przeglądy prasy, serwisy sportowe, informacje dla kierowców oraz na rozmowę z gośćmi. Warto zaznaczyć, że gość "Sygnałów dnia” – od początku istnienia tej audycji do dziś – przybywa osobiście do Polskiego Radia, występując na żywo przed mikrofonem, nierzadko rozmawiając ze słuchaczami przez telefon.

Na przestrzeni lat dziennikarze "Sygnałów dnia” relacjonowali wszystkie ważne wydarzenia w kraju, m.in.: obsługiwali pierwszą pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku, jak i wszystkie pozostałe pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, relacjonowali obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku, wybory do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku, uczestniczyli w obsłudze medialnej wyborów prezydenckich, kolejnych wolnych i demokratycznych wyborów parlamentarnych oraz wyborów samorządowych w 2002 roku. Nie zabrakło ich również w czasie referendum przesądzającym o ostatecznym wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej

Zobacz więcej na temat: jubileusz Sygnały Dnia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W radiu najważniejszy jest słuchacz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 14:14
1 marca 1973 roku po raz pierwszy na antenie Pierwszego Programy Polskiego Radia ukazała się audycja "Sygnały dnia". Przez cztery dekady jej twórcy starali się, aby - poza przekazaniem informacji - słuchacza pozytywnie nastroić do dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z taśmą, czyli pierwsze "Sygnały"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 09:14
- Mogliśmy zacząć od wpadki. Nie mieliśmy doświadczenia i po prostu nie zdążyliśmy przewinąć taśmy - mówił w Jedynce Piotr Sadowski, jeden z twórców "Sygnałów dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmieciarką na "Sygnały". Bo nic nie usprawiedliwia spóźnienia radiowca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:29
- Do "Sygnałów" przyszedłem w momencie, gdy zaczynały się one o 4 rano. Wstawało się więc o 2.45. Wszystko musiało być poukładane, tak żeby zdążyć na odpowiednią godzinę - wspominał w Jedynce Antoni Mielniczuk, wieloletni dziennikarz i kierownik "Sygnałów dnia".
rozwiń zwiń