Broad Peak. Polscy himalaiści mają "minimalne” szanse

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 13:52
Ekspedycja ratunkowa poszukuje Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy wczoraj z dwoma kolegami zdobyli szczyt w Himalajach. – Ich szanse już są minimalne – przyznaje himalaista Aleksander Lwow.
Audio
  • Aleksander Lwow opowiada o drodze na Broad Pick
  • Kinga Barańska i Leszek Cichy o szansach himalaistów
Broad Peak
Broad PeakFoto: Wikipedia cc/Kogo

Dwóch Polaków uznano za zaginionych. Po zdobyciu Broad Peak Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski nie zeszli do obozu.

Kiedy w górach zapadnie zmrok, czyli za kilka godzin, szanse na znalezienie ich żywych spadną drastycznie. Aleksander Lwow razem z Maciejem Berbeką 25 lat temu próbował zdobyć Broad Pick. Teraz przyznaje, że szansa na znalezienie mężczyzn żywych jest minimalna.

>> Najnowsze informacje o wyprawie na Broad Pick

– W tym terenie, pod przełęczą, nie ma większych trudności orientacyjnych. Droga jest klarowna, a problem stanowią tylko szczeliny – tłumaczył w Jedynce.

Alpinista Leszek Cichy wierzy, że Polacy wrócą bezpiecznie. – Nie wierzę, że im zabrakło sił. Wydaje mi się, że przetrwali noc, bo Maciej się rano jeszcze połączył. Być może pokonują teraz jakaś szczelinę, dlatego ich nie widać. Niestety oczywiści mogli też wpaść – dodaje.

Także himalaistka Kinga Barańska potwierdza, że brak informacji może być teraz dobrą informacją i nie ma sensu podsycać emocji.

We wtorek polska ekspedycja jako pierwsza zdobyła Broad Peak zimą. Na liczący 8051 metrów szczyt oprócz Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego weszli Adam Bielecki i Artur Małek.

W lipcu 1975 miało mijesce pierwsze, polskie wejście na dziewiczy środkowy wierzchołek Broad Peak Central. Próbę podjęli Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk, Andrzej Sikorski. Trzej ostatni zginęli podczas zejścia.

ei

Zobacz więcej na temat: Broad Peak Himalaje

Czytaj także

Złe wieści z Broad Peak. "Sytuacja kryzysowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:38
Kłopoty polskiej ekspedycji na Broad Peak w Himalajach. Po zdobyciu szczytu, dwóch z czterech członków ekspedycji nie dotarło do obozu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty Polaków na Broad Peak. "Uznajemy ich za zaginionych"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 11:05
Po zdobyciu jednego z najwyższych szczytów Himalajów Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski nie zeszli do obozu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broad Peak. Himalaista: warunki ekstremalnie trudne

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 11:47
Dwóch polskich himalaistów uznano za zaginionych. Po zdobyciu Broad Peak Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski nie zeszli do obozu.
rozwiń zwiń