Zaginione - Ocalone. Pomorskie starożytności w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:49
Od 17 marca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie można oglądać niezwykłą kolekcję starożytności pomorskich - zbiór ok. 200 eksponatów obejmujących czasy od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.
Bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia, znaleziony w torfie w 1887 r. w okolicach Słupska, przez prasę pomorską nazwany został Żelkiem z powodu podobieństwa do żelowego cukierka. Zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie (fot. G. Solecki)
Bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia, znaleziony w torfie w 1887 r. w okolicach Słupska, przez prasę pomorską nazwany został Żelkiem z powodu podobieństwa do żelowego cukierka. Zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie (fot. G. Solecki)

Kolekcja ta - gromadzona przez 200 lat  - do 1939 r. była prezentowana w Szczecinie.
W czasie wojny, z powodu zagrożenia miasta bombardowaniami, najcenniejsze eksponaty zostały ewakuowane, ukryte i ... na wiele lat wszelki ślad po nich zaginął. Dopiero w latach 60. XX wieku do szczecińskich muzealników dotarła oficjalna informacja, że część ocalałych z zawieruchy wojennej zabytków archeologicznych znajduje się za Odrą, w Museum für Ostmecklenburg w Stralsundzie. Wkrótce podjęto starania o dokonanie wymiany muzealiów z przedwojennych zbiorów, w ramach której strona polska miała przekazać znaleziska z terenów leżących w obecnych granicach Niemiec, a strona niemiecka eksponaty z obszarów Pomorza stanowiących aktualnie terytorium Polski. Po długich negocjacjach dyplomatycznych ta niecodzienna wymiana doszła do skutku w 2009 roku.
Na warszawskiej wystawie organizowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie można zobaczyć m.in. wspaniałe ozdoby ze złota, srebra i brązu: naramienniki, zapinki, bransolety i naszyjniki, a także dobrze zachowaną broń, naczynia oraz srebrne i złote monety.
Jednym z najciekawszych przedmiotów jest laska magiczna z poroża jelenia, na której wyryto schematyczny wizerunek ludzkiej postaci, natomiast maskotką i logo wystawy został bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia, znaleziony w 1887 r. w okolicach Słupska, przez prasę pomorską nazwany Żelkiem z powodu podobieństwa do żelowego cukierka.
Gościem "Naukowego zawrotu głowy" będzie Krzysztof Kowalski - kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, kurator wystawy.
Katarzyna Kobylecka zaprasza dziś o godz. 23.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak