Katarzyna Zawadzka: musiałam zakochać się w Baczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 19:44
Aktorka, która w filmie "Baczyński” gra rolę żony poety opowiadała w Jedynce o tym, jak próbowała zobaczyć jego postać w zupełnie innym świetle. – Nie patrzyłam na poetę, ale na chłopaka, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia – mówiła Katarzyna Zawadzka.
Audio
  • Katarzyna Zawadzka i Kordian Piwowarski o filmie "Baczyński" (PR1)
Katarzyna Zawadzka w studiu Jedynki
Katarzyna Zawadzka w studiu Jedynki Foto: PR/Wojciech Kusiński

"Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego nie jest filmem fabularny, ale raczej dokument fabularyzowany. Wypowiadają się w nim świadkowie wydarzeń - osoby, które znały Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podróż przez ostatnie lata życia poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. A wszystko przeplatane jest scenami inscenizowanymi. Patronem medialnym filmu jest Pierwszy Program Polskiego Radia.

Sam reżyser nazywa film poetycko-biograficznym. - Bo to dwa najważniejsze składniki tego obrazu. Jest biografia i jest poezja Baczyńskiego, natomiast pozbawiliśmy film narratora i dialogów, licząc na to, że widzowie będą mogli samo go sobie przyswoić i przetrawić – mówił Kordian Piwowarski w Jedynce.

>> Kościukiewicz: nie róbmy z Baczyńskiego herosa

>> Czesław śpiewa… Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Film – jak przyznał twórca - miał być bardzo skromny. - Na początku planowaliśmy 40 minut myśląc o tym, że może pokażemy go do telewizji. Zdjęcia musieliśmy przerwać, bo zabrakł nam pieniędzy, ale walka o film trwała. Ostatecznie, w trakcie pracy nad montażem okazało się, że to coś więcej i można spokojnie pokazać całość w kinach – opowiadał reżyser.  

Katarzyna
Katarzyna Zawadzka i Kordian Piwowarski w studiu Jedynki

Zarówno Kordian Piwowarski, jak i grająca rolę Barbary Drapczyńskiej Katarzyna Zawadzka przyznali, ze mimo upływu wielu lat od śmierci poety, postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest dla nich fascynująca. - Wcielając się w role jego żony musiałam spojrzeć na niego inaczej. Bo był to przecież normalny, młody chłopak, w którym Barbara się zakochała i to od pierwszego wejrzenia. I tak samo, po ludzku, ja musiałam się nim zafascynować – wspominała aktorka.

 

Reżyser tłumaczył natomiast, że chciał się na skupić na Krzysztofie Kamilu Baczyńskim jako na poecie, a nie na żołnierzu. - Bo przecież on zginał 4 dnia powstania, więc wiele nie walczył. Ale zaczął prorokować co się stanie z nim, jego żoną, z jego pokoleniem. Przewidywał klęskę i śmierć. I pisał o tym w sposób poruszający – przyznał Kordian Piwowarski dodając, że założeniem filmu nie było stawianie pomnika Baczyńskiemu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Z Katarzyną Zawadzką i Kordianem Piwowarskim rozmawiał Paweł Sztompke.  

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mela Koteluk: po tym filmie Baczyński wchodzi w krwiobieg

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:37
Młoda wokalistka nagrała wspólnie z Czesławem Mozilem piosenkę do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ma to związek z zaplanowaną na 15 marca premierą filmu o słynnym przedstawicielu pokolenia Kolumbów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narratorem w filmie o Baczyńskim są jego wiersze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:30
Relacje świadków, wypowiedzi żyjącej współcześnie młodzieży, ale przede wszystkim wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazły się w opowieści Kordiana Piwowarskiego o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Baczyński"- film odmienny niż inne

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 17:37
Ani młodzi bohaterowie, ani Powstanie Warszawskie, ale poezja. To ona gra główną rolę. Od piątku 15 marca na ekranach kin będzie można oglądać poetycko-biograficzny film "Baczyński".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara - muza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 08:00
Katarzyna Zawadzka przygotowując się do roli Barbary Drapczyńskiej przeczytała wszystkie erotyki i limeryki miłosne poety pokolenia Kolumbów, które pisał dla swojej żony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościukiewicz: nie róbmy z Baczyńskiego herosa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 16:00
Odtwórca tytułowej roli z filmie "Baczyński” Mateusz Kościukiewicz uważa, że mitologizowanie zarówno Powstania Warszawskiego, jak i najpopularniejszego poety tego czasu, jest błędem. – Nie wiemy, jak Baczyński zmierzyłby się z klęską wojny po jej zakończeniu – mówił Mateusz Kościukiewicz w Jedynce.
rozwiń zwiń