X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odnaleziony rękopis. Czekał w pożółkłej kopercie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 09:00
Wszystko zaczęło się w 1959 roku, gdy na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu legendarni już dziś Tadeusz i Irena Byrscy przygotowywali premierę sztuki "Nie igra się z miłością" Alfreda de Musset’a.
Audio
  • Reportaż "Opowieść prowincjonalna" (Reportaż/Jedynka)
Odnaleziony rękopis. Czekał w pożółkłej kopercie

Muzyka została zamówiona u samego Witolda Lutosławskiego, gdyż twórcy dbali o najwyższy poziom artystyczny swoich scenicznych realizacji. Po latach od śmierci Państwa Byrskich (wielce zasłużonych dla polskich scen teatralnych), staraniem Janusza Dreczki, do Gorzowa trafiło ich rodzinne archiwum. Nic w tym dziwnego, bo tutejszy teatr był jednym z najważniejszych miejsc w ich artystycznej biografii.

Wśród wielu dokumentów, zdjęć, listów stanowiących dokumentację kontaktów z wielkimi tamtych czasów (są tam np. listy Herberta, Gałczyńskiego, Miłosza czy Camus) dyrektor biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Sławomir Jach odnalazł rzecz jeszcze bardziej zaskakującą i niezwykłą. W pożółkłej kopercie przez pół wieku spokojnie czekał na odkrycie rękopis partytury muzyki do wspomnianego spektaklu.

Jak się okazało, dokument znalazł się tam w zupełnie niezwykłych okolicznościach. Wszystkiemu winien przypadek, o którym w dołączonym liście Witold Lutosławski napisał do Tadeusza Byrskiego.

W reportażu "Opowieść prowincjonalna" Cezarego Gałka podążamy śladem historii sprzed lat.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powrót zapomnianej"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 19:30
160 lat temu narodził się pierwszy światowy przebój - miniatura fortepianowa "Modlitwa Dziewicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesień muzyka" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 08:00
Środa, 17 października 2012, godzina 21.14, Program 1. Na początku października w Kątach pod Warszawą otwarto pierwszy w Polsce i drugi w Europie Dom Muzyka Seniora. Dlaczego środowisko muzyczne potrzebowało specjalistycznego domu opieki?
rozwiń zwiń