Trzej Królowie w poszukiwaniu prawdy... na Wielkanoc?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 07:00
Zapraszamy na słuchowisko Wacława Oszajcy pt. "Przyszli za późno, czyli w samą porę". To nieco przewrotna propozycja repertuarowa na Wielką Sobotę.
Audio
  • Zwiastun słuchowiska "Przyszli za późno, czyli w samą porę"
Fragment fresku Pochód Trzech Króli autorstwa Benozza Gozzoli.
Fragment fresku "Pochód Trzech Króli" autorstwa Benozza Gozzoli.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Słuchowisko rozpoczyna się od… decyzji trzech mędrców o konieczności podążania za jasno świecącą gwiazdą… Trzej królowie w poszukiwaniu Jezusa tuż przed Tajemnicą Wielkiej Nocy?

W słuchowisku "Przyszli za późno, czyli w samą porę" autor w nieco przewrotny, ale pełen miłości dla ludzkiej niedoskonałości sposób, przedstawia własną wersję biblijnej opowieści o trzech Królach. Pod piórem o. Oszajcy metaforyczna opowieść staje się wykładem o konieczności poszukiwania prawdy. Wędrujący poprzez czas i przestrzeń trzej mędrcy uosabiają nie tyle dostojność władzy, co niedoskonałość człowieka taką samą w czasach biblijnych jak i w środku współczesnej metropolii. Nasze słuchowisko to radiowy "balsam dla duszy".

Zapraszamy do słuchania w sobotę kilka minut po godz. 17

Autor: Wacław Oszajca, Reżyser: Jan Warenycia, Realizator: Ewa Szałkowska, Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Piotr Loretz (Król I), Jan Matyjaszkiewicz (Król II), Henryk Talar (Król III), Elżbieta Kijowska (Sara-Żona króla I), Sławomira Łozińska (Żona króla II), Magdalena Warzecha (Żona króla III), Barbara Zielińska (Służąca/Kobieta II), Marcin Troński (Poganiacz wielbłądów), Włodzimierz Bednarski (Starosta weselny), Aleksander Bednarz (Gospodarz wesela), Stanisław Brudny (Starzec/Juda), Grzegorz Damięcki (Aleksander)
Wacław Oszajca, ur. w 1947, jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta, jeden z najpopularniejszych polskich kapłanów. Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski. W 1971 r. otrzymał święcenia kapłańskie, od 1987 w zakonie jezuitów. Jako duszpasterz pracował w wielu ośrodkach akademickich. W latach 80. był przewodniczącym Lubelskiego Komitetu Pomocy Internowanym i Represjonowanym. Jest też uznanym pisarzem i poetą (debiut poetycki w roku 1974). Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek. Kilka zbiorów poetyckich ks. Oszajcy przełożonych zostało na niemiecki, włoski, rosyjski. Jako dziennikarz współpracuje z radiem i telewizją. Jest częstym gościem Polskiego Radia, wielu słuchaczy do dziś wspomina jego udział w transmisjach "papieskich". Przez kilka lat pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego jezuitów "Przegląd Powszechny". O. Oszajca wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum'. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Rady Wschodniej Fundacji Akcent. Za swą twórczość i działalność otrzymał wiele nagród.

Czytaj także

Dlaczego pierwsi chrześcijanie nie czcili Męki Pańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 15:00
- Dopiero w średniowieczu Chrystus zaczął być pojmowany na nowo i wtedy też dostrzeżono jego mękę – mówi religioznawca dr Andrzej Datko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna Wielkanoc? To nie jest trudne

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 11:28
Ekolodzy apelują: nie marnujmy produktów w święta. Zanim kupimy daną rzecz zastanówmy się, czy rzeczywiście jest nam potrzebna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na widok baby wielkanocnej ślinka sama cieknie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 16:00
- To jest dosyć szybkie ciasto, które można zrobić bardzo prostym sposobem. Wielki Piątek czy Wielka Sobota to moment w sam raz. Zdążymy. Warto - mówiła w "Czterech porach roku" Agnieszka Kręglicka, restauratorka.
rozwiń zwiń