Andrzej Jakimowski i jego "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 21:00
Najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego opowiada o charyzmatycznym niewidomym instruktorze, który szkoli innych niewidomych. O filmie reżyser opowiada w radiowej Jedynce.
Audio
  • Andrzej Jakimowski o filmie "Imagine" (Muzyczna Jedynka)
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie Imagine
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie "Imagine"Foto: materiały prasowe/ Kino Świat

Andrzej Jakimowski przyznaje, że chciał zrobić film metaforyczny. - Ten świat jest bardzo piękny, który mogliśmy pokazać dzięki przyjęciu postawy osób niewidomych - mówi gość radiowej Jedynki . Niewidomy instruktor uczy innych orientacji przestrzennej, co dla osób niewidzących jest bardzo ważne. - W tym celu musi obudzić w nich wyobraźnię i przekonać ich, że bez wyobraźni trudno nam w ogóle zorientować się w świecie - opowiada Andrzej Jakimowski. Tę rolę gra brytyjski aktor Edward Hogg. 
Ian uczy ociemniałych korzystać z metody echolokacji. Człowiek, podobnie jak nietoperz czy delfin, posiadł umiejętność echolokacji, ale została ona zablokowana. Rolą instruktora jest ją odblokować i to nie jest filmowa fikcja, bo tej metody uczy choćby ośrodek w Poznaniu.

Andrzej
Andrzej Jakimowski i Joanna Sławińska

Partnerką Edwarda Hogga jest niemiecka aktorka Alexandra Maria Lara. Nie trzeba było jej długo namawiać do przyjęcia roli. - Ta rola była dla niej tak wielkim wyzwaniem technicznym i warsztatowym, że ona się cieszy, że zagrała, bo ją doskonale uniosła - mówi reżyser. Ocenia, że rola Evy jest dużym osiągnięciem w karierze aktorki, która zbudowała wiarygodną rolę osoby ociemniałej.
Recenzenci są filmem zachwyceni. W niektórych recenzjach można było przeczytać, że "Imagine"  to jedno z największych olśnień w polskim kinie ostatnich lat. Film wejdzie na ekrany kin 12 kwietnia.
Posłuchaj całej rozmowy, która prowadziła Joanna Sławińska.
(ag)
* Andrzej Jakimowski - zrealizował między innymi krótki film fabularny "Pogłos" (1991) oraz filmy dokumentalne: "Miasto cieni", "Dzyń, dzyń", "Wilcza 32". Pełnometrażowy debiut fabularny to "Zmruż oczy". W 2007 roku otrzymał Złote Lwy na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Sztuczki". Dostał Orła 2008 w kategorii "Najlepsza reżyseria" za film "Sztuczki". W 2012 jego film Imagine otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
(źr. Wikipedia)

Zobacz więcej na temat: Andrzej Jakimowski FILM

Czytaj także

Kolski: dostałem wiele dowodów na nieistnienie Boga

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 17:05
- Przez długi czas czyniłem sobie z filmu świat rekompensaty za to, co nie spełniło się w moim życiu. Dziś już tego nie szukam. Przystałem na to, że życie jest czymś innym niż film - mówił Jan Jakub Kolski w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: życie trzeba leczyć śmiechem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:39
- Najważniejsze na świecie jest poczucie humoru - mówi Krystyna Sienkiewicz. W radiowej Jedynce zapewnia, że śmiech jest zdrowiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser Emir Kusturica będzie gościem 19. Przystanku Woodstock

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 14:02
Emir Kusturica będzie gościem Akademii Sztuk Przepięknych. Artysta wystąpi także na dużej scenie festiwalu ze swoim zespołem The No-Smoking Orchestra.
rozwiń zwiń