Jarosław Staniek tanecznym krokiem do Ciemnogrodu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 20:03
Znany choreograf i tancerz skończył właśnie pracę nad przedstawieniem "Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”. O tym jak ulicznemu tancerzowi udało się podbić taneczne estrady, Jarosław Staniek opowiadał w Jedynce.
Audio
  • Jarosław Staniek o początkach swojej pracy i o najnowszym przedstawieniu (Sobota z Jedynką/ Jedynka)
Jarosław Staniek w studiu Jedynki
Jarosław Staniek w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Jarosław Staniek u progu kariery zajmował się tańcem ulicznym i breakdance. - To było ciekawe doświadczenie, zwłaszcza w tamtej rzeczywistości PRL, gdzie brakedance był przełamaniem szarej rzeczywistości. Wcześniej zajmowałem się sportem, taniec też był i bliski i nagle udało mi się to połączyć. Dawało mi to też wolność choreografii i wymyślania własnych figur – wspominał w „Sobocie z Jedynką”.
W roku 1984 został pierwszym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie, sięgając po ten tytuł jeszcze wielokrotnie. W 1989 roku założył legendarną grupę P'89, która pod jego kierownictwem zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia.
Pierwszym ważnym osiągnięciem teatralnym artysty była choreografia do musicalu West Side Story w Teatrze Muzycznym w Gdyni (1992). Kolejne, to m.in. Hair, Jesus Christ Superstar i Dracula, Sen nocy letniej oraz koncerty – Ballady morderców, Weil 2000 i Kombinat.
Jego najnowszym dziełem jest choreografia do przedstawienia "Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu". To poemat satyryczny, który powstał na krótko przed śmiercią poety. – Chociaż to stary tekst, jego treść niestety momentami przez absurd przypomina bardzo naszą rzeczywistość – mówił gość Jedynki. Przedstawienie można oglądać w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.  
Rozmawiała Małgorzata Raducha. (ei)

Zobacz więcej na temat: Muzyczna Jedynka MUZYKA

Czytaj także

Gregorianie wyglądają i śpiewają jak mnisi, choć nimi nie są

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 13:00
Zespół Gregorian każdej piosence nad którą pracuje, nadaje zupełnie nowy wyraz. Ich utwory brzmią jak z muzycznej przeszłości, jednak nie archaicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznakowski: jeszcze nie napisałem największego przeboju

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 13:28
"My młodzi, my młodzi, nam granie nie zaszkodzi" - w myśl tej zasady Trubadurzy spędzali w trasie cały rok i bili rekordy liczby granych dziennie koncertów. Występowali nawet o 6.00 rano! Dla kogo? W Jedynce zdradził to Ryszard Poznakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bachleda w Paryżu słynie z… balangi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 16:04
Były olimpijczyk i mistrz Polski w narciarstwie Andrzej Bachleda, po zakończeniu kariery na stokach postanowił podbić sceny muzyczne. O swojej płycie "Balanga” opowiadał w "Muzycznej Jedynce”.
rozwiń zwiń