Budzanowski nie zostanie odwołany? "Premier idzie w zaparte"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 08:59
Jak podkreśla Tomasz Terlikowski z "Frondy" jeszcze za czasów pierwszej kadencji rządu Donalda Tuska zdarzało się, że ministrowie byli odwoływani za mniej ważne wpadki.
Audio
  • Tomasz Terlikowski i Michał Sutowski o rocznicy powstania w getcie i ministrze skarbu (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski Foto: PAP/Radek Pietruszka

Komisja Skarbu Państwa nie poparła w czwartek wniosku PiS, który domagał się odwołania Mikołaja Budzanowskiego. Prawo i Sprawiedliwość chciało, by minister skarbu stracił stanowisko m.in. z powodu zamieszania w sprawie memorandum dotyczącego budowy gazociągu Jamał II.
Jak mówi gość audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce Tomasz Terlikowski z "Frondy", od pewnego czasu można odnieść wrażenie, że rząd Donalda Tuska "postanowił iść w zaparte". -  Jeszcze za czasów pierwszej kadencji zdarzało się, że jak jakiś minister mniej narozrabiał, to był odwoływany - podkreśla. - W tej chwili nawet dużo większe wpadki kończą się tym, że premier mówi, że nic się nie stało - dodaje.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania
Zdaniem Terlikowskiego taka postawa może wynikać z trudnej sytuacji wewnątrz Platformy Obywatelskiej. - Są dwa wyjaśnienia: albo PO czuje się osaczona i próbuje się zamknąć w twierdzy obronnej, albo jest tak pewna siebie, choć nie ma do tego podstaw, co widać w sondażach - ocenia. W opinii dziennikarza, niezależnie od powodu, zachowywanie się w ten sposób jest błędne, a partia rządząca będzie na tym tracić.
Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej" uważa, że w PO dochodzi o erozji wewnętrznej, na różne decyzje zaczynają mieć wpływ rozgrywki wewnętrzne i spory personalne. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że trudno będzie rozliczyć jakiegokolwiek ministra.
W ocenie Sutowskiego Tusk być może wyciągnął wnioski z działań Leszka Millera, który swego czasu postanowił rozliczyć błędy swojego rządu, co doprowadziło do tego, że SLD stracił władzę. - Premier uznał, że idziemy w zaparte, by nie powtórzyć błędu Millera - mówi gość Jedynki.

Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Czytaj także

PiS złożył wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 15:23
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówi, że jednym z głównych powodów jest zamieszanie wokół memorandum, dotyczącego drugiej nitki gazociągu jamalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cimoszewicz: minister Budzanowski to tykająca bomba zegarowa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:00
Minister skarbu jest typowym ignorantem, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe. W tym obszarze porusza się z gracją słonia - mówił w radiowej Trójce Włodzimierz Cimoszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma zgody na odwołanie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 18:44
Komisja Skarbu Państwa nie poparła wniosku PiS, który domagał się odwołania Mikołaja Budzanowskiego.
rozwiń zwiń