Na czym polega i jak skuteczne jest in vitro?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 20:14
Niedrożne jajowody, problemy z plemnikami, czy starszy wiek to wskazania do zastosowania metody in vitro – tłumaczyła w Jedynce dr Anetta Karwacka - specjalista ginekolog i położnik z kliniki InviMed.
Audio
  • Anetta Karwacka tłumaczy, na czym polega metoda in vitro (Cztery pory roku/ Jedynka)
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rządu
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rząduFoto: Glow Images/East News

Powód, dla którego pary decydują się na in vitro, najczęściej leży zarówno w kobiecie jak i mężczyźnie. Chociaż – jak tłumaczyła ekspertka w "Czterech porach roku” - coraz częściej pojawia się on po stronie partnera.

Dlatego lekarze zawsze zaczynają od badania nasienia, a wcześniej jest dokładny wywiad. – Pytamy m.in. jak długo para stara się o dziecko i czy mają dzieci z innych związków, bo to dużo mówi o płodności  potencjalnych rodziców. Zasadniczo o zastosowaniu in vitro decydujemy, jeśli parze przez rok regularnych starań nie udało się doprowadzić do zapłodnienia  – tłumaczyła dr  Anetta Karwacka.

Anetta
Anetta Karwacka

Jak wygląda sama procedura in vitro? - Większość par ma proponowaną stymulacje hormonalną, żeby pacjentka miała więcej niż jedną komórkę jajową. Następnie jest pobranie komórek, czyli krótki zabieg w znieczuleniu ogólnym, który trwa około 15 min – mówiła położnik.

Następnie lekarze doprowadzają do połączenia komórki jajowej i plemnika, aby zaczął powstawać zarodek, który trafi do organizmu kobiety.

- Oddajemy mamie tylko zarodki, które dzielą się prawidłowo, inne nie przeżyją tego procesu. Dlatego to natura dokonuje selekcji, a nie my. My tylko wybieramy najmocniejsze, a resztę poddajemy obserwacji. Jeżeli zarodek dożyje do piątej doby, a nie będzie wykorzystany, to będzie zamrożony. Natomiast większość  z nich niestety nie dożyje tego. W naturze selekcja jest ogromna, bo aż 70 proc. zarodków powstających naturalnie nigdy się nie rozwinie – mówiła dr Anetta Karwacka. Pytana o skuteczność zabiegu dodała, że około 50 proc. par uzyskuje ciążę w pierwszym cyklu in vitro.

Jakie jest ryzyko wad przy metodzie in vitro? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Rozmawiał Roman Czejarek.  (ei)

Zobacz więcej na temat: in vitro
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pojemnik na zarodki. Afera z "in vitro" w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:44
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pojemnika do przechowywania zarodków, który znaleziono w jednej z poznańskich klinik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz podpisał rozporządzenie ws. in vitro

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 17:10
Dotyczy ono refundacji zabiegu. Minister zdrowia powiedział, że zostanie powołana specjalna komisja konkursowa, która wyłoni kliniki które będą dokonywały in vitro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczecin: prezydent i PiS wstrzymują in vitro

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 09:54
Piotr Krzystek, przy wsparciu PiS, robi wszystko, by przegłosowana przez radnych uchwała o dofinansowaniu zabiegów in vitro w Szczecinie nie weszła w życie - informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń