Jego życie odmieniła niepełnosprawna fanka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:40
Krzysztof Cwynar od 20 lat pracuje w Stowarzyszeniu "Studio Integracji" z osobami niepełnosprawnymi uzdolnionymi artystycznie.
Audio
  • "Światło nadziei" - reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego
Krzysztof Cwynar (na dole z prawej) i podopieczni Stowarzyszenia Studio Integracji
Krzysztof Cwynar (na dole z prawej) i podopieczni Stowarzyszenia "Studio Integracji"Foto: www.studiointegracji.pl

Krzysztof Cwynar - piosenkarz, autor tekstów i kompozytor w jednej osobie – pochodzi z rodziny lekarskiej. Jego ojciec był profesorem psychiatrą, mama – biologiem. Na zainteresowania artystyczne syna spoglądali z pobłażliwą wyrozumiałością, zakładając, że młodość musi się wyszumieć. Jednocześnie jednak zadawali mu pytanie – kiedy zajmie się czymś pożytecznym? 

On tymczasem zdobywał nagrody w konkursach i festiwalach piosenkarskich, nagrywał płyty i występował w programach rozrywkowych, jednym słowem – realizował karierę artystyczną. W czasie jednego z koncertów zwrócił uwagę na siedzącą na widowni dziewczynę na wózku, która spontanicznie reagowała na jego występy. Okazało się, że jest to osoba głucha i niewidoma, która jednak wszystkimi dostępnymi jej zmysłami odbiera wibracje płynące ze sceny.

To spotkanie było na tyle ważne, że postanowił pracować z uzdolnionymi artystycznie osobami  niepełnosprawnymi. Wraz z grupą przyjaciół artystów utworzył w Łodzi Stowarzyszenie "Studio Integracji", które skupia osoby dotknięte przez chorobę, wypadek, uzależnienie, zły los… 

Dziś jest to instytucja z ponad 20-letnią tradycją, a jej podopieczni przygotowują programy artystyczne i koncerty przyjmowane przez publiczność z wielkim aplauzem, zarówno w kraju jak i za granicą. Podopieczni Stowarzyszenia i ich rodzice traktują Krzysztofa Cwynara jak swego mistrza i przyjaciela. On sam stwierdził, że po latach spełniły się życzenia jego rodziców – nareszcie zajął się czymś "naprawdę pożytecznym".

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Światło nadziei” Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Człowiek z realu” - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 02:20
Wtorek, 1 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Mateusz Birkut – którego historię opowiedział Andrzej Wajda w „Człowieku z marmuru” miał swój pierwowzór w osobie Michała Krajewskiego – warszawskiego murarza – przodownika pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego" – Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 10:00
Wtorek, 15 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menagera i polityka, - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni.
rozwiń zwiń