Angelina Jolie i mastektomia. Najtrudniejsza jest decyzja

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:51
Hollywoodzka gwiazda Angelina Jolie wyznała, że poddała się podwójnej mastektomii. Czy profilaktyczna amputacja piersi zmniejsza ryzyko zachorowań na raka? Czy sława aktorki zmieni profilaktykę nowotwora u kobiet?
Audio
  • Mastektomia. Relacji Krzysztofa Horwata (Popołudnie z Jedynką)
Angelina Jolie
Angelina JolieFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

- Mogę powiedzieć moim dzieciom, że nie muszą się obawiać, że mnie stracą z powodu raka piersi – wyznała w "The New York Times" Angelina Jolie. W osobistym artykule 37-letnia aktorka napisała też o swojej matce, która po trwającej niemal 10 lat walce zmarła na raka jajnika w wieku 56 lat.  Okazało się, że Jolie jest nosicielką genu BRCA1. Lekarze określili u niej prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi na 87 proc. Po zabiegu ryzyko spadło do 5 proc.

Angelina Jolie - aktorka i aktywistka>>>

Zdaniem onkologa Jana Włocha ze Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, Jolie podjęła dobrą decyzję. - Taką decyzję podejmuje pacjentka świadoma ryzyka wynikającego z historii rodzinnej, która jest zdeterminowana przejść wieloetapową operację – powiedział onkolog.

O tym, że decyzja nie była jednak łatwa wiedzą najlepiej kobiety, które mają za sobą amputację. - Nie miałam wyboru. Powiedziano mi, że to jedyne rozwiązanie. To był szok dla organizmu - mówi pani Irena ze Stowarzyszenia "Amazonki".

U Angeliny Jolie zabiegi usunięcia piersi połączone z ich rekonstrukcją trwały trzy miesiące. Specjalista chirurgii plastycznej dr Jarosław Stańczyk tłumaczy, że sam zabieg rekonstrukcji piersi jest dość prosty. - Pacjentka ma amputowany sam gruczoł piersiowy. Skóra zostaje, brodawka piersiowa zostaje, otoczka piersiowa zostaje. W to miejsce wsadzane jest coś, co odtwarza objętość piersi. Najprostszym rozwiązaniem są implanty. W przypadku pozytywnego gojenia, już po tygodniu można wrócić do normalnego życia - powiedział.

Nie wszystkie jednak zagrożone rakiem kobiety decydują się na zabieg mastektomii. Nigdy bowiem do końca nie nie wiadomo, czy rak zaatakuje. - Nie u każdej kobiety, która ma mutację BRCA, wystąpi rak - mówi dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie. I dodaje, że mastektomia profilaktyczna nie zabezpiecza w 100 proc. przed rakiem piersi.

W Polsce mastektomia profilaktyczna wykonywana jest rzadko. A mimo wielu programów profilaktycznych, tylko co druga chorująca Polka wygrywa z rakiem piersi. Według danych z USA i Wielkiej Brytanii na zapobiegawcze usunięcie piersi decyduje się nawet do 50 proc. kobiet obarczonych największym ryzykiem.

Lekarze przyznają jednak, że szum wokół aktorki może pomóc. Pozwoli uświadomić wielu kobietom, że mogą jednak wygrać z rakiem. Z pewnością wzrośnie też zainteresowanie badaniami genetycznymi.

Mastektomia - posłuchaj relacji Krzysztofa Horwata.

tj

Czytaj także

Angelina Jolie po mastektomii dwóch piersi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 23:59
Angelina Jolie napisała w "New York Timesie", że zdecydowała się na mastektomię obu piersi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onkolog: usunięcie piersi może nie uchronić przed nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 10:38
Angelina Jolie poddała się prewencyjnej operacji mastektomii. Chciała uchronić się przed rakiem, na który zmarła jej matka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest Angelina Jolie? Aktorka i aktywistka [sylwetka]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 22:45
W opublikowanym we wtorek w amerykańskim dzienniku "The New York Times" artykule aktorka Angelina Jolie poinformowała, że usunęła obie piersi, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie poddała się mastektomii. Ekspert: podjęła słuszną decyzję

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:45
Jak tłumaczy prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Otwocka, od wielu lat kobietom z predyspozycjami genetycznymi do raka piersi zaleca się dokonanie profilaktycznej mastektomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mastektomia Angeliny Jolie. Ekspert: oprócz genów ważny jest też styl życia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:28
Według szacunków zabieg usunięcia piersi jako metoda zapobiegania nowotworom, wykonywany jest coraz częściej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie usunęła obie piersi. "Mastektomia nie chroni w 100% przed rakiem"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 17:27
Aktorka Angelina Jolie poddała się amputacji piersi. Doktor Jerzy Giermek kierownik Centrum Profilaktyki Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie stwierdził, że mastektomia nie chroni w stu procentach przed rakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie po mastektomii dwóch piersi. "To często jedyny ratunek"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:25
Co 12. kobieta w Polsce zachoruje na raka piersi. U ponad połowy kobiet, choroba wcześnie wykryta jest całkowicie wyleczalna. Ten temat stał się w mediach numerem jeden po ujawnieniu informacji, że aktorka Angelina Jolie usunęła obie piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie usunęła obie piersi. "To wydaje się nielogiczne, ale..."

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:42
Angelina Jolie zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię. - Trudno wczuć się w sytuację osoby zagrożonej chorobą nowotworową, jeśli się samemu z taką chorobą nie zetknęło - podkreśla Julia Wall ze szpitala MSW w Otwocku.
rozwiń zwiń