Obraz 3D rewolucjonizuje badania naukowe

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 10:20
Biolodzy i paleobiolodzy zacierają już ręce, bo będą mogli praktycznie wykorzystać drukarki trójwymiarowe oraz skanery mikrotomograficzne do pracy naukowej.
Audio
  • Obraz 3D rewolucją w badaniach naukowych (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Obraz 3D rewolucjonizuje badania naukowe
Foto: Glow Images

Do tej pory np. preparat paleobiologiczny z zatopionymi w nim szczątkami zwierzęcia naukowcy musieli specjalnymi ostrymi nożami ciąć na kawałki. W trakcie takich prac dochodziło do uszkodzenia zatopionego w skale czy bursztynie zwierzęcia, co utrudniało dokładne określenie wieku i cech osobniczych znaleziska. Teraz wystarczy preparat zeskanować i można go do woli oglądać i badać pod różnym kątem.

- Najważniejszą zaletą mikrotomografii jest to, że rzeczywiście nie niszczymy obiektu - podkreśla doktor Marcin Binkowski, adiunkt na wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. - Mikrotomografia zapewnia nam możliwość prześwietlenia promieniowaniem rentgenowskim obiektu, a następnie w przestrzeni komputera możemy dowolnie manipulować płaszczyzną przecięcia - dodaje gość audycji "Naukowy zawrót głowy".

Dr Binkowski wyjaśnia, że przewagą obrazu mikrotomograficznego jest także to, że możliwe jest wykonanie trójwymiarowej wizualizacji obiektu. - Usuwamy wtedy tak zwaną osnowę, czyli skałę w której znajduje się preparat paleobiologiczny, i w wyniku tak zwanej segmentacji nasz obiekt zostaje oczyszczony i możemy rozpocząć badania - mówi adiunkt.

Podobnie jest w przemyśle, gdy zachodzi potrzeba opracowania konkretnej formy wtryskowej do jakiegoś odlewu czy wykonania kształtki. Wystarczy obraz 3 D i model można testować skracając proces technologiczny i podnosząc jakość wykonania.

Posłuchaj całej rozmowy. Z dr Marcinem Binkowskim rozmawiał Artur Wolski.

ah

Zobacz więcej na temat: biologia druk drukarki NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy odkryli bakterie żyjące przy -15°C

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 00:50
Jak dotąd za główną przeszkodę w rozwoju życia na Marsie czy księżycach Saturna uważano lodowate temperatury. Ostatnie odkrycia pokazują, że bakterie wytrzymają spory mróz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: odkryto praprzodka ptaków. Archeopteryks nie jest już najstarszy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:29
W Chinach znaleziono szczątki nieznanego dotąd dinozaura. Miał pół metra długości i pióra.
rozwiń zwiń