W ten sposób utrzymywano higienę przed wiekami

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 10:51
Wanny, podgrzewacze do wody, a nawet niezwykła książka to niektóre z eksponatów na wystawie "Kąpiel to zdrowie… higiena w latach 1850-1950"
Audio
  • Relacja Jacka Marciniaka z wystawy "Kąpiel to zdrowie… higiena w latach 1850-1950"
Miedziana wanna na kółkach (Francja XIX w.)
Miedziana wanna na kółkach (Francja XIX w.)Foto: muzeum.leszno.pl

Jak dbali o higienę nasi prapradziadowie? Czym się myli? Jak często? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdzie każdy, kto odwiedzi wystawę "Kąpiel to zdrowie… higiena w latach 1850-1950" w galerii Muzeum Okręgowego w Lesznie. Na wystawie jest wiele zaskakujących i intrygujących eksponatów.

Jednym z nich jest francuska wanna na kółkach z XIX wieku. - Ta wanna była pożyczana i przewożona z miejsca na miejsce - wyjaśnia w "Sygnałach dnia" kustosz Małgorzata Gniazdowska. A ponieważ w XIX w. myto się raczej rzadko, więc jedna wanna wystarczała dla wielu mieszkańców.

Jest też wanna w kształcie buta z paleniskiem po to, żeby utrzymywać w wannie stałą temperaturę wody.

Niezwykłym eksponatem jest komiks, który jest jednocześnie papierem toaletowym. Wydano go w Niemczech ok. 1900 roku. - Był to jeden ze sposobów na propagowanie papieru toaletowego - mówi Małgorzata Gniazdowska. Bo dla współczesnych używanie papieru jest czyś oczywistym, ale na początku XX w. takim oczywistym nie było.

Wystawa jest czynna jeszcze do końca lipca. Eksponaty pochodzą z muzeum oraz ze zbiorów antykwariusza Leszczyńkiego i krakowskich kolekcjonerów.

(ag)

Zobacz więcej na temat: papier Sygnały Dnia zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drżące ciasto i zupa naleśnikowa uratują twoje serce

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 07:57
Dorsz po lizbońsku, austriacka zupa naleśnikowa, czy drżące ciasto – to smaczne, ale przede wszystkim zdrowe dana, które pomogą w walce z chorobami serca. Zestaw specjalnych propozycja wspólnie przygotowali eksperci z całej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koklusz wcale nie przestał być groźny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 09:33
Jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku choroba ta była częstą przyczyną śmierci niemowląt. Problem udało się wyeliminować dzięki szczepionkom. Nadal jednak zdarzają się nowe przypadki zachorowań, a w Polsce liczba ta wręcz rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 10:13
Prawie każde dziecko w Polsce ma próchnicę, a prawie 800 tys. osób dorosłych nie ma w domu szczoteczki do zębów. - Wyniki badań są szokujące – przyznaje stomatolog Jan Dethloff.
rozwiń zwiń