Zły sezon na truskawki? Biją cenowe rekordy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 16:51
Plantatorzy truskawek mają powody do narzekań. Mokra wiosna zniszczyła część zbiorów. Owoców może być mniej niż w zeszłym roku. Wpływa to na ich cenę.
Audio
  • Sezon na truskawki. Relacja Moniki Chrobak (Jedynka/Teren mniej zabudowany)
Zły sezon na truskawki? Biją cenowe rekordy
Foto: Glow Images/East News

Sezon zapowiadał się dobrze. Nie było przymrozków. Teraz jednak pada i truskawki się psują. - Ze stu koszyków około 20 nadaje się do wyrzucenia - skarży się handlujący na jednym z sądeckich targowisk.  

Truskawki zbiera się co dwa, trzy dni. Jak jest pogoda, to nawet codziennie. Tegoroczny sezon jest jednak zbyt wilgotny. - Owoce gniją, pojawia się szaro-pleśń. Mam nadzieję, że to już koniec deszczy - powiedział Józef Sułkowski ze spółdzielni ogrodniczej ziemi sądeckiej.

Zerwane truskawki są obłocone i długo nie wytrzymują. Od razu trzeba je jeść lub przetwarzać. A jak jest sucho i ładnie, to truskawka potrafi dwa dni "posiedzieć" w lodówce.  Zbiory mogą być też niższe z powodu podtopień upraw.

Klienci chcą czerwonych i słodkich truskawek. Ważna jest też cena. Ta na razie jest wysoka od 6,50 do 7,50 zł za kilogram w zależności od odmiany. Są też truskawki i po 13 złotych, ale pochodzą ze szklarni.

Na szczęście sezon dopiero się zaczyna. Za dwa tygodnie będzie w pełni. Jeśli tylko poprawi się pogoda, to truskawek będzie dużo i w dobrej cenie.

Zobacz więcej na temat: owoce pogoda

Czytaj także

Truskawki mocno drożeją

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 15:26
Za truskawki trzeba płacić nawet dwa razy więcej niż w ubiegłym roku - wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w podwarszawskich Broniszach.
rozwiń zwiń