Lato z Radiem: Bałtyk pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 14:14
Magdalena Nowakowska z Instytutu Archeologii UW powiedziała, że wszystkie zbiorniki wodne mogą kryć w sobie wiele tajemnic.
Audio
  • Magdalena Nowakowska z UW o podwodnej archeologii (Lato z Radiem/Jedynka)
Lato z Radiem: Bałtyk pełen tajemnic
Foto: CNRS, Centre Camille Jullian

- W jeziorach są to łódki-dłubanki, które możemy znaleźć zakopane w mule, a także różnego rodzaju mosty czy umocnienia osad. Bardzo bogate w znaleziska jest także nasze Morze Bałtyckie - dodała.

Jednak, jak podkreśliła, zabronione jest wyławianie czegokolwiek na własną rękę, a każde znalezisko należy zgłosić archeologom.

Według gościa "Lata z Radiem" Bałtyk jest akwenem atrakcyjnym pod względem różnego rodzaju znalezisk. - U nas poprzez to, że jest niskie zasolenie i nie mamy ślimaka-świdraka, który zjada drewno, wiele wraków statków świetnie się zachowało - zauważyła. Są to nie tylko wraki drewniane, ale także stalowe pochodzące z okresu wojennego, a znajdują się głównie w okolicach Helu - dodała Nowakowska.

Lato z Radiem 2013 - zdjęcia, wideo, koncerty, gwiazdy >>>>

Naukowiec mówiła także o specyficznej sieci osiedli nawodnych, które znajdowały się na terenie Warmii i Mazur w połowie pierwszego tysiąclecia przed naszą erą.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to

Czytaj także

Polacy odkryli największy pałac biblijnego królestwa Kusz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:22
Największy dotąd rozpoznany pałac królewski tej kultury odkryła na początku marca w Sudanie misja badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, k†óra pracuje pod kierunkiem dra Bogdana Żurawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków: tego miasta naukowcy szukali cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:47
Polscy archeolodzy odkryli w Sonjat (Sudan) pałac jednego z władców królestwa Kusz. Monumentalna budowla należała do największych w całej architekturze nubijskiej.
rozwiń zwiń