Lato z Radiem: Bałtyk pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 14:14
Magdalena Nowakowska z Instytutu Archeologii UW powiedziała, że wszystkie zbiorniki wodne mogą kryć w sobie wiele tajemnic.
Audio
  • Magdalena Nowakowska z UW o podwodnej archeologii (Lato z Radiem/Jedynka)
Lato z Radiem: Bałtyk pełen tajemnic
Foto: CNRS, Centre Camille Jullian

- W jeziorach są to łódki-dłubanki, które możemy znaleźć zakopane w mule, a także różnego rodzaju mosty czy umocnienia osad. Bardzo bogate w znaleziska jest także nasze Morze Bałtyckie - dodała.

Jednak, jak podkreśliła, zabronione jest wyławianie czegokolwiek na własną rękę, a każde znalezisko należy zgłosić archeologom.

Według gościa "Lata z Radiem" Bałtyk jest akwenem atrakcyjnym pod względem różnego rodzaju znalezisk. - U nas poprzez to, że jest niskie zasolenie i nie mamy ślimaka-świdraka, który zjada drewno, wiele wraków statków świetnie się zachowało - zauważyła. Są to nie tylko wraki drewniane, ale także stalowe pochodzące z okresu wojennego, a znajdują się głównie w okolicach Helu - dodała Nowakowska.

Lato z Radiem 2013 - zdjęcia, wideo, koncerty, gwiazdy >>>>

Naukowiec mówiła także o specyficznej sieci osiedli nawodnych, które znajdowały się na terenie Warmii i Mazur w połowie pierwszego tysiąclecia przed naszą erą.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy odkryli największy pałac biblijnego królestwa Kusz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:22
Największy dotąd rozpoznany pałac królewski tej kultury odkryła na początku marca w Sudanie misja badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, k†óra pracuje pod kierunkiem dra Bogdana Żurawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków: tego miasta naukowcy szukali cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:47
Polscy archeolodzy odkryli w Sonjat (Sudan) pałac jednego z władców królestwa Kusz. Monumentalna budowla należała do największych w całej architekturze nubijskiej.
rozwiń zwiń