X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lato z Radiem 2013: Stanisław Bareja był z Brodnicy?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:27
Co wspólnego mogą mieć bohater filmu Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" i miasto Brodnica, w którym w sobotę 29 czerwca odbył się kolejny koncert na trasie Lata z Radiem?
Audio
  • Brodnica. Kolejny przystanek na trasie koncertowej Lata z Radiem (Jedynka/Lato z Radiem)
  • Brodnica. Zielone płuca Polski i "Brama Mazur". (Jedynka/Lato z Radiem)
Karolina Rożej, Bogdan Sawicki i Roman Czejarek w Brodnicy
Karolina Rożej, Bogdan Sawicki i Roman Czejarek w BrodnicyFoto: redakcja Lata z Radiem

 

Otóż Stanisław Maria Rochowicz - bohater filmu "Poszukiwany, poszukiwana" - musiał ukrywać się pod przebraniem Marysi, bo był podejrzany o kradzież obrazu przedstawiającego dłoń. Obraz ten, jest lustrzanym odbiciem herbu Brodnicy.

- Brodnica jest bardzo wesołym i otwartym dla wszystkich miastem. U nas są dobre fluidy, tak, jak działają na wszystkich filmy Stanisława Barei - powiedziała w audycji Lato z Radiem Zdzisława Marciniak z Brodnicy.

Lato z Radiem 2013 >>>

Tłumaczy jednak, że wersji na temat pochodzenia herbu Brodnicy jest kilka. Historycznie, że to dłoń otwarta na przybyszów. Natomiast w średniowieczu oznaczała prawo do wykonywania kary śmierci. Historia Brodnicy związana jest z Zakonem Najświętszej Maryi Panny. - Piękne zabytki gotyckie na każdym kroku pochodzą z okresu panowania Krzyżaków - wyjaśniła Zdzisława Marciniak.

Brodnica to w zasadzie miasto pogranicza w którym jednak zawsze był silny polski pierwiastek. Była tam granica z Królestwem Polskim i z Księstwem Warszawskim. Natomiast jej przedwojenna nazwa, to Strasburg.  Głównym punktem miasta jest rynek na planie trójkąta. Znajdują się na nim piękne eklektyczne kamienice. To jeden z trzech takich rynków w Europie.

Lato z Radiem 2013 - zobacz zdjęcia z trasy koncertowej >>>

- Brodnica, to najpiękniejsze miejsce na ziemi - potwierdza mąż pani Zdzisławy Marian Marciniak, dyrektor muzeum w Brodnicy. Wyjaśnił też pochodzenie trójkątnego rynku w mieście. - Rynki średniowieczne powstawały na skrzyżowaniu dróg, a u nas były trzy drogi. Stąd ten trójkąt - powiedział Marian Marciniak. Przypomniał też, że tak naprawdę Brodnica na stałe została włączona do Polski dopiero w 1920 roku.

W Brodnicy nie możemy zapomnieć o Annie Wazównie, siostrze króla Zygmunta III Wazy.  Mieszkała tam przez 20 lat. - Nie mogła mieszkać na Wawelu, bo była ewangeliczką, a Zygmunt był katolikiem. Nie wypadało aby przebywała na katolickim dworze. Zygmunt  III kupił dla niej starostwo brodnickie. Od tego czasu stało się ono starostwem żon królów - wyjaśnił Marciniak.

Brodnica na trasie koncertowej Lata z Radiem >>>

Do dziś można podziwiać po tym okresie Pałac Anny Wazówny w Brodnicy oraz przylegający do niego park.

Z Haliną Marciniak i jej mężem Marianem rozmawiała Karolina Rożej i  Roman Czejarek .

A w niedzielę kolejny koncert Lata z Radiem. Jego gwiazdą będzie Ania Wyszkoni .

Ania Wyszkoni - Tydzień z Gwiazdą >>>

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do basenu albo w dyby - Uniejów przykuwa!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 12:00
Kąpiel przy minus 15 stopniach, pas cnoty, maska hańby, bicze, topienie czarownic... W Uniejowie 22 czerwca odbędzie się pierwszy koncert Lata z Radiem. A my - tradycyjnie - bliżej poznajemy miasto, jego atrakcje i mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem 2013: 40 tys. osób na pierwszym koncercie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 12:26
Pierwsze koncerty tegorocznego Lata z Radiem za nami. Ekipa radiowej Jedynki zawitała w Uniejowie i Wieluniu, a występy gwiazd – m.in. Dody, Myslovitz i Ryszarda Rynkowskiego – zgromadziły w sumie ok. 40 tysięcy osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: koncert De Mono - oglądaj na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 19:54
Już dziś kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem. Na stadionie miejskim w Brodnicy zagrają m.in. Afromental i Hamak Band. Gwiazdą wieczoru będzie zespół De Mono. Oglądaj koncerty na żywo!
rozwiń zwiń