Lato z Radiem: w Ćmielowie poczujesz się jak słoń w składzie porcelany

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 11:41
Od środy nasz reporter pokonał zaledwie kilkunastometrowy dystans. Na trasie z Ostrowca Świętokrzyskiego do Jasła, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem napotkał na kolejny fotoradar. Tym razem w Ćmielowie...
Audio
  • Fabryka porcelany w Ćmielowie. Relacja Łukasza Starowieyskiego (Jedynka/Lato z Radiem)
  • Zapraszamy na koncerty Lata z Radiem do Jasła i Czerwionki - Leszczyny
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie Foto: PAP/Michał Walczak

W tym niedużym mieście w wojewódzwie świętokrzyskim znajduje się jedna z najstarszych i najsłynniejszych w Polsce fabryk porcelany. Tamtejsze wyroby w prezencie otrzymywali możni tego świata, z prezydentami USA i cesarzem Japonii na czele. Czy Łukasz Starowieyski mógł przepuścić taką okazję i nie odwiedzić słynnego zakładu?

Fotoradar Lata z Radiem: krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim >>>

- To wszystko manufaktura i jest robione od A do Z ręcznie. Potrzeba bardzo dużo pracy, wysiłku, talentu, ale i serca do takiej pracy - mówiła naszemu reporterowi Jadwiga Stan, pracownica fabryki.

Sprawdź, gdzie w tym roku gra Lato z Radiem >>>

Cały Ćmielów szczyci się tym, że porcelanowe filiżanki wyrabiane w miejscowym zakładzie mają grubość zaledwie 0,2 mm. - To tyle, co żyletka - podkreślał Adam Spała, właściciel fabryki. - Mamy chyba najcieńszą porcelana w Polsce, o ile nie w Europie. Jest jak bibułka - dodawała Jadwiga Stan.

Fotoradar Lata z Radiem: most w Wyszogrodzie >>>

Wyprodukowanie takiej filażanki zajmuje 2 tygodnie, a jej cena w sklepie to ponad 100 złotych. Zebranie wszystkich tych informacji kosztowało naszego reportera sporo nerwów, gdyż jak sam przyznawał, zwiedzając fabrykę w Ćmielowie czuł się niczym... słoń w składzie porcelany.

pg

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>> 

Czytaj także

Lato z Radiem: most w Wyszogrodzie lepszy niż fotoradar

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:36
- Tylko szaleńcy jechali przez ten most więcej niż 20-30 km/h - mówi o drewnianym moście w Wyszogrodzie jeden z mieszkańców miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: obalamy mity o bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:54
- Chociażby taki, że król Władysława Jagiełło nosił się na czarno, bo był skromny. Nieprawda. Po prostu czarny był wtedy najdroższym kolorem - wyjaśnił w audycji Lato z Radiem Jacek Szymański, który od lat bierze udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem 2013: porucznik Borewicz mógł mieć twarz Englerta

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 12:41
- Ogarniał mnie nieraz paraliż, bo miałem świadomość, że ludzie na pamięć znają te dialogi i jeżeli gdzieś się pomylę, to nie będzie dla mnie rozgrzeszenia - mówił w Jedynce Piotr Piotrowski, autor książki "07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:40
Na drodze do Jasła, gdzie w najbliższy weekend kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem fotoradar pstryknął fotkę naszemu reporterowi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tuż obok były krzemionki.
rozwiń zwiń