Obcy w brzuchu, czyli życie z nieswoistą chorobą zapalną jelit

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 12:56
Choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i mikroskopowe zapalenie jelit to mało znane choroby, na które cierpi wiele osób. Zaliczane są one do nieswoistych chorób zapalnych jelit.
Audio
  • Reportaż "Drugi wymiar życia" i dyskusja (Bez znieczulenia/Jedynka)
Zdjęcie z wystawy fotograficznej Nadzwyczajne Życie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniewskiego-Crohna
Zdjęcie z wystawy fotograficznej "Nadzwyczajne Życie" Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniewskiego-CrohnaFoto: Anna Jabłońska

- Ja to nazywam alienem, który siedzi w moim brzuchu i żyje swoim życiem. Taki obcy. Siedzię sobie spokojnie, a on z lewej na prawą, gdzieś ten brzuch lata - mówi jedna z bohaterek reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej "Drugi wymiar życia".

Objawów każdej z odmian nieswostych chorób zapalnych jelit jest tak dużo i są tak zróżnicowane, że postawienie diagnozy może trwać wiele lat. Dopiero gdy to już nastąpi zaczyna się leczenie, które prowadzi do złagodzenia największych dolegliwości, takich jak ból brzucha czy biegunka 20-30 razy dziennie.

Ale chorób nie da się wyleczyć całkowicie. Chorzy do końca życia są na lekach. Powoli wprowadza się leki biologiczne, które w wielu krajach są standardem, u nas z braku pieniędzy luksusem. A pozwoliłyby szybciej wracać chorym do aktywności zawodowej, bo wielu cierpiących to osoby między 25. a 30. rokiem życiem.

Po emisji reportażu na temat nieswostych chorób zapalnych jelit rozmawiali w Jedynce dr Maria Wiśniewska – Jarosińska z Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i doc. Jarosław Kierkuć z Centrum Zdrowia Dziecka.

Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.
pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jesteś sprawny? To miejsce dla ciebie nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:42
- Ludzie parkują, gdzie chcą, dlatego że nie myślą. Koperty, wyznaczona jako miejsce dla osoby niepełnosprawnej, dla sprawnych po prostu nie ma - podkreślił Krzysztofa Marciniaka ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajak bez barier, kajak dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 17:29
- Kajak to przestrzeń, która nie kojarzy się z niepełnosprawnymi tymczasem nasza fundacja stwarza im możliwość korzystania z tej formy rekreacji. Na Mazowszu mamy mnóstwo niezwykle ciekawych, atrakcyjnych rzek więc zapraszamy do Kajakowej Akademii Niepełnosprawnych - powiedział w Jedynce Bartłomiej Włodkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa Gmina. Badania przesiewowe szansą na pokonanie raka

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 14:34
Trwa IV edycja konkursu Zdrowa Gmina. W tym roku po raz pierwszy mogą się do niego zgłaszać samorządy z całej Polski. Nabór potrwa do końca sierpnia.
rozwiń zwiń