X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Etyczne podróże: kobieca rewolucja w Islamie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 20:55
Władze Maroka próbują walczyć z przemocą wobec kobiet. Nowe prawo wprowadził król Muhammad VI. Daje więcej przywilejów kobietom i ogranicza dyskryminację.
Audio
  • Etyczne podróże: kobieca rewolucja w świecie muzułmańskim. Relacja Michała Żakowskiego (Jedynka/Więcej świata)
Etyczne podróże: kobieca rewolucja w Islamie
Foto: yanboechat/sxc.hu/cc

Sukeina ma 14 lat. Reporter Polskiego Radia Jacek Żakowski rozmawiał z nią w leżącej nad Saharą miejscowością Tata. O co poprosiłaby króla Maroka, jeśli teraz by do niej przyjechał? - By poprawił sytuację kobiet. Problemem jest przemoc i gwałty. Kobiety i dziewczynki nie są odpowiednio chronione. Nie mówią o tym i zatrzymują to w sobie. Są atakowane na ulicy wieczorem, nawet przez członków rodziny. Takie sytuacje są trzymane w tajemnicy - powiedziała Sukeina. 

Akcja UNICEF Polska "Etyczne Podróże".  Maroko cz. 1 >>>

Problemy kobiet w Maroku są opisywane przez różne organizacje, w tym UNICEF. Samotna kobieta nie ma zwykle żadnych praw. Gdy zostaje wdową, często rodzina jej się wyrzeka.

- Wyrażam opinie około 10 tys. kobiet, które tu trafiły. Jeśli mówię o takiej liczbie, to także o 10 tysiącach dzieci bez dachu nad głową. Nie można zasłaniać oczy przed tą rzeczywistością -  powiedziała kobieta, która w Agadirze założyła ośrodek pomocy samotnym matkom.

Jej doświadczenie, to prawie 40 lat pracy.  A zaczęło się od tragedii. Mając 24 lata i będąc w ciąży z kolejnym, szóstym dzieckiem wybrała się z mężem samochodem na południe Maroka. Doszło do wypadku. Została wdową bez środków do życia. Na szczęście trafiła do organizacji pomagającej kobietom w takich sytuacjach. Od tamtego czasu walczy o prawa kobiet.

Akcja UNICEF Polska "Etyczne Podróże".  Maroko cz. 2 >>>

- Nie przyjmuje do świadomości, że musi być taka nierówność w społeczeństwie. Przeciwstawiłam się państwu. Sprzeciwiam się określeniom, że Maroko jest biedne i nie może pomagać potrzebującym. Maroko jest bogate. Niestety pieniądze roztrwoniono. Tu nie musiało być biedy - powiedziała.

Dziś ma ponad 60 lat. Przeżyła biedę, odrzucenie i ogromne upokorzenie. Walczy o prawa kobiet do godnego życia. Można powiedzieć, że robi rewolucję w świecie muzułmańskim.

tj

Rozmowy o etycznym podróżowaniu w relacjach Michała Żakowskiego w audycji "Więcej świata" na antenie radiowej Jedynki także 9 lipca po godz. 18:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Etyczne Podróże" w Maroku: nie przekraczaj granic

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 21:35
- Chcemy, by Polacy czuli się dobrze w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie chcemy pokazać, że prócz pobytu w hotelu i na plaży należy wyjść na zewnątrz i wiedzieć, jak się zachować - mówi Marek Krupiński, dyrektor UNICEF Polska o akcji "Etyczne Podróże".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etyczne podróże: nie dajemy pieniędzy żebrzącym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 20:51
W Maroku poważnym problemem jest wykorzystywanie dzieci do pracy. Skalę zjawiska trudno jest ocenić, jednak w kraju o wysokim bezrobociu, często dzieci utrzymują całe rodziny.
rozwiń zwiń