Lato z Radiem: romantyzm dawnej kolei kryje się w parowozach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 15:28
W drodze na koncerty Lata z Radiem w Turku i Kaliszu nasz reporter trafił do Zduńskiej Woli. Tam zaczął zastanawiać się nad zmianą samochodu na inny środek lokomocji...
Audio
  • Skansen Lokomotyw w Karsznicach. Relacja Łukasza Starowieyskiego (Lato z Radiem/Jedynka)
Skansen Lokomotyw w Skarsznicach
Skansen Lokomotyw w SkarsznicachFoto: Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Wszystko przez Skansen Lokomotyw w położonej tuż obok Zduńskiej Woli miejscowości Karsznice. Działa on na terenie Zakładu Taboru, a tuż obok przebiega słynna magistrala węglowa nazywana Śląsk-Porty. Okolica wydaje się być więc wprost stworzona dla tego typu instytucji.

Dumą Skansenu Lokomotyw jest model Tr 21. – To pierwszy polski model lokomotywy zaprojektowany przez polskich inżynierów. Powstał w 1921 roku. Masa parowozu próżnego, bez wody i węgla, to 72,5 tony, moc wynosi 670 KM, a prędkość maksymalna 60 km/h - mówi Tomasz Polkowski, dyrektor muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, którego skansen jest częścią.

Lato z Radiem 2013 - oglądaj koncerty w internecie kiedy chcesz >>>

Chodząc pomiędzy zabytkowymi lokomotywami nasz reporter Łukasz Starowieyski zrozumiał romantyzm, który miała w sobie dawna kolej. - Rzeczywiście, elektrowóz ma wydajność, jest szybki, dobry, nic się nie brudzi. Parowóz natomiast sapie, dymi, widać jak chodzą te wszystkie korbowody i koła. W tym wszystkim jest jakaś dusza - przyznaje Marian Fijołek, były dyrektor Zakładu Taboru w Zduńskiej Woli-Karsznicach i współtwórca Skansenu Lokomotyw.

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

 

pg

Czytaj także

Lato z Radiem: krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:40
Na drodze do Jasła, gdzie w najbliższy weekend kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem fotoradar pstryknął fotkę naszemu reporterowi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tuż obok były krzemionki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: w Ćmielowie poczujesz się jak słoń w składzie porcelany

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 11:41
Od środy nasz reporter pokonał zaledwie kilkunastometrowy dystans. Na trasie z Ostrowca Świętokrzyskiego do Jasła, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem napotkał na kolejny fotoradar. Tym razem w Ćmielowie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradar Lata z Radiem: pod lipą Jana III Sobieskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 17:47
Na drodze do miejscowości Turek oraz do Kalisza, gdzie w najbliższy weekend kolejne koncerty w ramach trasy Lata z Radiem, Łukasz Starowieyski zatrzymał się w Puszczy Mariańskiej.
rozwiń zwiń