Lato z Radiem: Lady Pank i Emil Zola

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 14:38
- W stanie wojennym byliśmy w Krakowie w hotelu "Cracovia". Pod naszym oknem zomowcy bili dwóch chłopaków. Rzuciliśmy w nich krzesło, a oni strzelili do nas gazem. To my... drugie krzesło - wspomina Jan Borysewicz z Lady Pank.Potem powstały z tego "Zamki na piasku".
Audio
  • Lato z Radiem: Lady Pank z imprezy na obiad (Jedynka/Lato z Radiem)
Zespół  Lady Pank. Rok 1984
Zespół Lady Pank. Rok 1984 Foto: PAP/Archiwum/Jan Kaliszuk

W czwartym odcinku "Tygodnia z Gwiazdą" poświęconemu zespołowi Lady Pank, Andrzej Mogielnicki i Jan Borysewicz ujawniają, jak powstawały kolejne przeboje zespołu.

Lato z Radiem 2013 - zobacz gdzie gramy >>>

Jeden z pierwszych hitów powstał w dość charakterystycznych okolicznościach, po drodze z klubu "Park" na Żoliborz w Warszawie. - To były czasy, gdy nie było taksówek. Wyszliśmy o 4.00 rano. Byliśmy w stanie "wskazującym". Pomyślałem sobie, że gdy zrobimy długi spacer, to obudzę się około południa z lżejszą głowa. Szedłem z moją narzeczoną do domu, było lato i przy okazji napisałem piosenkę "Kryzysowa narzeczona" - wspomina współzałożyciel zespołu Lady Pank, Andrzej Mogielnicki.


Co wspólnego ma "Nana" Emila Zoli z punkową dziewczyną? - Wcześniej to czytałem, a w TVP był film pod tym samym tytułem. Miałem magnetofonik. Pod dwóch dniach zorientowałem się, że nagrałem tekst kobiety z filmu, jak wchodzi do restauracji i ją obrażają. Cały wstęp do "Małej Lady Punk" nagrałem. Od razu zrobiłem z tego numer - tłumaczy wokalista Jan Borysewicz.

Historia Lady Pank zaczęła się od Izabeli Trojanowskiej - Tydzień z Gwiazdą odc. 1 >>>

Z kolei historia powstania piosenki "Wciąż bardziej obcy" związana jest z Wrocławiem. Muzycy byli tam u dziewczyny Borysewicza. - Napisałem tego "obcego". To nie jest wesoły tekst, a byłem w jak najlepszym nastroju, bo strasznie smakowite zapachy dochodziły z kuchni. Byłem okropnie głodny. Może coś mi się w mózgu wydzieliło - wspomina Mogielnicki.

Lady Pank pod chińską granicą i rosół ze strun - Tydzień z Gwiazdą odc. 2 >>>

Kolejny przebój, to "Fabryka małp". Skomplikowany technicznie, bo z metrum siedem czwartych. Są w nim prawie same jednosylabówki. - To trochę, jak krzyżówka. Pamiętam, że trochę się przy nim napociłem. Ostatnio nawet młoda raperka wzięła go na warsztat. Ciekaw jestem - przyznał Mogielnicki.

Lady Pank rockandrollowe życie na trasie - Tydzień z Gwiazdą odc. 3 >>>

Najbliższe koncerty Lady Pank na trasie Lata z Radiem już w sobotę 13 lipca w Turku oraz 14 lipca w Kaliszu. Zagrają też Stachursky i Myslovitz .

Na kolejne odsłony cyklu "Tydzień z Gwiazdą" zapraszamy do audycji "Lato z Radiem" w piątek po godz. 11.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

tj

/

Czytaj także

Tydzień w Jedynce pod znakiem Lady Pank

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 11:30
W tym tygodniu, w audycji "Lato z Radiem" prezentujemy pierwszy z pięciu odcinków cyklu "Tydzień z Gwiazdą" poświęcony słynnej grupie Lady Pank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: w najbliższy weekend jesteśmy w Wielkopolsce!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:08
Turek i Kalisz to kolejne przystanki na tegorocznej trasie koncertowej Lata z Radiem. Wspaniałą zabawę zapewnią muzyczne gwiazdy: Myslovitz, Jacek Stachursky i Lady Pank. Wszystkich, którzy nie będą mogli być na miejscu zapraszamy na transmisję wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: Lady Pank pod chińską granicą i rosół ze strun

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:06
- Nie było żadnej ochrony, żadnych bramek, scena była malutka, na niej dwie kolumny i jeden mikrofon. To była masakra - o początkach działalności zespołu opowiada Jan Borysewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: Lady Pank i rockandrollowe życie na trasie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 14:02
- Potrafiliśmy cały rok spędzić poza domem. Dostawałem aż uczulenia od hotelowej wykładziny. Cały czas koncerty, balangi i tak w kółko. Jak rockandrollowcy, prawidłowo znaczy się - wspominał Jedynce Andrzej Mogielnicki, współzałożyciel Lady Pank.
rozwiń zwiń