Uchwała Sejmu ws. Zbrodni Wołyńskiej. Czarnecki: dosyć hipokryzji i obłudy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 20:57
- Na ołtarzu dobrych relacji z Kijowem złożyliśmy pamięć o Polakach, których zamordowano tylko dlatego, że byli Polakami - powiedział w debacie Jedynki "Mam swój rozum" Ryszard Czarnecki z PiS.
Audio
  • Ryszard Czarnecki (PiS), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Marcin Kierwiński (PO) o uchwale Sejmu ws. Zbrodni Wołyńskiej (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: domena publiczna

Sejm przyjął w piątek tekst uchwały ws. rzezi wołyńskiej. Określono ją mianem "czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa". Posłowie odrzucili poprawkę, w której zbrodnię nazwano ludobójstwem.

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego z PiS w tej sprawie nie musiało być alternatywy: albo hołd dla pomordowanych i nazwanie rzeczy po imieniu, albo polityka zbliżenia z Ukrainą. - Można to godzić i łączyć. Dzisiaj przeszkodą w drodze Kijowa do UE nie jest ludobójstwo sprzed 70 lat, tylko, że Ukraińcy trzymają swoją byłą premier w więzieniu, mają skorumpowane sądownictwo i niewydolną administrację - powiedział Czarnecki. Europoseł PiS podkreśli w debacie radiowej Jedynki "Mam swój rozum", że Polska przez 20 lat ws. Wołynia popełniała błąd nie nazywając rzeczy po imieniu. - Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Nie będzie to przeszkadzać w układaniu relacji z Ukrainą. Jeśli ktoś tak myśli, to popełnia poważny błąd - powiedział Czarnecki.

>>>Cały tekst debaty

Również zdaniem Włodzimierza Czarzastego z SLD nie można interpretować historii w imię tego, jakie ma się interesy "tu i teraz". - Przyszłość kontaktów z Ukrainą nie może być w żaden sposób tym determinowana - powiedział Czarzasty. Jednocześnie przestrzegł przed kłótnią o historię. - Trzeba mieć w sobie dużo pokory. Te sprawy trzeba oceniać w tonie łagodnym, a nie konfliktowym. Więcej trzeba przepraszać i wybaczać niż wchodzić w rozdrapywanie ran. Rozdrapywanie ran sprawie wołyńskiej nie pomoże - powiedział Czarzasty.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym: ROCZNICA ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ>>>

Natomiast zdaniem Marcina Kierwińskiego z PO, uczczenie pamięci ofiar tamtych wydarzeń powinno odbywać się w prawdzie i poczuciu wspólnoty historii, a potrzebna jest do tego dobra atmosfera. - Dlatego czasami warto myśleć w kategoriach łagodzenia słów i większej dbałości o czyny - powiedział Kierwiński. Wyjaśnił, że dbałość o czyny, to również renowacja polskich cmentarzy na Ukrainie. - Nie będzie mogła się odbywać jeżeli Ukraińcy będą nastawieni wrogo i negatywnie - wyjaśnił Kierwiński. Jego zdaniem stanowisko, które przyjął Sejm jest mocne i całkowicie oddaje prawdę historyczną.

Z Ryszardem Czarneckim (PiS), Włodzimierzem Czarzastym (SLD) i Marcinem Kierwińskim (PO) rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

tj

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Sejm Wołyń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina nie zna swojej historii. Wykorzystują to politycy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:39
Wiele etapów historii Ukrainy nie zostało tam jeszcze zbadanych. Dotyczy to także zbrodni wołyńskiej. A politycy starają się używać historii do swoich celów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Grzegorz Motyka: do Zbrodni Wołyńskiej nie musiało dojść

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 18:19
Historyk, członek rady IPN powiedział, że ukraińscy nacjonaliści Bandery, planując ataki na Polaków, chcieli stworzyć wrażenie, że na Wołyniu doszło do buntu społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia wołyńska. "Polaków nie mordowali Ukraińcy, a UPA"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 19:20
- Jeżeli Ukraińcy, którzy mordowali Polaków w nocy są bohaterami, to kim są Ukraińcy, którzy ratowali swoich sąsiadów? - pyta Wiesław Tokarczuk. Jego matka uniknęła śmierci dzięki ostrzeżeniu od sąsiada - Ukraińca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Zalewski: nareszcie mówimy Ukraińcom prawdę o Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 21:15
W czwartek 11 lipca obchodzono w Polsce 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. W oficjalnych uroczystościach państwowych brał udział eurodeputowany PO Paweł Zalewski. - Były wspaniałe, podniosłe i godne - mówił w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie media zignorowały uroczystości wołyńskie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 09:01
Większość cytuje krótkie informacje agencyjne, w których jest mowa o tym, że prezydent Bronisław Komorowski określił wydarzenia sprzed 70 lat mianem zbrodni o znamionach ludobójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm nie zgodził się na określenie zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:02
W sejmowej uchwale upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej znajdzie się sformułowanie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej: "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:06
Za przyjęciem uchwały głosowało 263 posłów, przeciwko było 33, wstrzymało się 146. Przed głosowaniem posłowie upamiętnili ofiary zbrodni wołyńskiej minutą ciszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto głosował przeciwko określeniu zbrodni wołyńskiej ludobójstwem?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:12
Sejm odrzucił propozycję określenia rzezi wołyńskiej mianem ludobójstwa między innymi głosami klubu PO, RP i Tadeusza Iwańskiego z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostra dyskusja ws. zbrodni wołyńskiej w Sejmie. "Jego ojciec był w bandzie UPA"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 15:40
Sejm przyjął uchwałę w sprawie zbrodni wołyńskiej, w której określono ją mianem "czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa". Posłowie odrzucili poprawkę, w której zbrodnię nazwano ludobójstwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak politycy powinni się zachować w sprawie Zbrodni Wołyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 13:03
Zdaniem dr Roberta Sobiecha z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW lepiej by było, gdyby dyskusja na temat zbrodni wołyńskiej odbyła się w kuluarach a nie na sali sejmowej.
rozwiń zwiń