Lato z Radiem: prawie jak w raju

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 12:50
W ten weekend wszystkie drogi prowadzą do Zamościa, gdzie w sobotę kolejny koncert Lata z Radiem. Szlak przeciera reporter Łukasz Starowieyski. Fotoradar zrobił mu zdjęcie w Powsinie.
Audio
  • Fotoradar Lata z Radiem: Ogród Botaniczny w Powsinie/ Relacja Łukasza Starowieyskiego (Jedynka/Lato z Radiem)
Róże w ogrodzie botanicznym
Róże w ogrodzie botanicznymFoto: PAP/Archiwum/Grzegorz Jakubowski

Okazuje się, że można tam jednocześnie wpaść do buszu, dżungli i na pustynię.

Lato z Radiem 2013 - zobacz gdzie gramy >>>

- W naszych kolekcjach mamy około 9,5 tysiąca taksonów, czyli różnych gatunków i odmian – wyjaśnia Wiesław Gabryś z Polskiej Akademii Nauk Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Natomiast w tej chwili można się doliczyć kilkaset gatunków, które kwitną.

W ogrodzie róż np. znajduje się narodowa kolekcja tych kwiatów. – Prawie 800 odmian jest w pełni kwitnienia – zachwyca się Gabryś. Tym samym królowa kwiatów może się tam pokazać w pełnej krasie.

W rozmnażaniu roślin pomagają owady.  Nie wszystkie są mile widziane, bo czasami znajdują się wśród z nich szkodniki. Są też i ptaki. – Ornitolodzy doliczyli się ponad 110 gatunków – dodał Gabryś.

Lato z Radiem - zobacz filmy i zdjęcia z koncertów >>>>

W sumie żeby zwiedzić cały ogród i dokładnie przyjrzeć się roślinom trzeba co najmniej tygodnia. Najlepiej wziąć na to urlop, bo cały ogród ma 40 hektarów. Niektórzy siadają przy roślinach, wąchają kwiaty, kładą się obok. Wszystko, by poczuć się trochę jak w raju.

tj

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl

/

Czytaj także

Lato z Radiem: most w Wyszogrodzie lepszy niż fotoradar

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:36
- Tylko szaleńcy jechali przez ten most więcej niż 20-30 km/h - mówi o drewnianym moście w Wyszogrodzie jeden z mieszkańców miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:40
Na drodze do Jasła, gdzie w najbliższy weekend kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem fotoradar pstryknął fotkę naszemu reporterowi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tuż obok były krzemionki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: w Ćmielowie poczujesz się jak słoń w składzie porcelany

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 11:41
Od środy nasz reporter pokonał zaledwie kilkunastometrowy dystans. Na trasie z Ostrowca Świętokrzyskiego do Jasła, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem napotkał na kolejny fotoradar. Tym razem w Ćmielowie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: Sułkowice to miejsce, z którego pochodzi serialowa gwiazda

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:52
Sułkowice. Stąd pochodzi gwiazda kultowego serialu "Czterej pancerni i pies" - Szarik. I to właśnie tu fotoradar zrobił pamiątkowe zdjęcie naszemu reporterowi, który tym razem podróżuje do Jasła, gdzie odbędzie się kolejny koncert Lata z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradar Lata z Radiem: pod lipą Jana III Sobieskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 17:47
Na drodze do miejscowości Turek oraz do Kalisza, gdzie w najbliższy weekend kolejne koncerty w ramach trasy Lata z Radiem, Łukasz Starowieyski zatrzymał się w Puszczy Mariańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: romantyzm dawnej kolei kryje się w parowozach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 15:28
W drodze na koncerty Lata z Radiem w Turku i Kaliszu nasz reporter trafił do Zduńskiej Woli. Tam zaczął zastanawiać się nad zmianą samochodu na inny środek lokomocji...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradar Lata z Radiem: król fryzjerów i jego "garconka"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:39
W drodze do Turku i do Kalisza, gdzie w najbliższy weekend kolejne koncerty w ramach trasy Lata z Radiem reporter Łukasz Starowieyski zawędrował do Sieradza. Podobno źle wygląda, bo od trzech tygodni nie był u fryzjera.
rozwiń zwiń