Papirusy to nie hieroglify. Papirolog to nie archeolog

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 16:07
Czym zajmują się papirolodzy? Zapewne większość z Was myśli, że odczytywaniem egipskich hieroglifów. Trop jest dobry, ale nie do końca.
Audio
  • XXVII Międzynarodowy Kongres Papirologiczny w Warszawie (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Egipska Księga Umarłych na papirusie
Egipska Księga Umarłych na papirusieFoto: Wikipedia/PD

Papirolog to uczony, która czyta greckie, łacińskie, koptyjskie, aramejskie i demotyczne teksty. A w dniach 29 lipca - 3 sierpnia odbędzie się w Warszawie XXVII Międzynarodowy Kongres Papirologiczny. Na Uniwersytecie Warszawskim pojawi się 350 papirologów, którzy reprezentują największe i najważniejsze uczelnie świata. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Bronisław Komorowski.

- Nie zajmujemy się hieroglifami. Zajmujemy się tekstami znajdowanymi przede wszystkim w Egipcie, które powstały po czasach faraońskich. Początki były takie, że zajmowaliśmy się przede wszystkim tekstami greckimi, kiedy język grecki był językiem urzędowym nad Nilem od czasów Aleksandra do końca VIII wieku - powiedział w radiowej Jedynce prof. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii Instytutu Archeologii UW. A chodzi nie tylko o teksty pisane na papirusie, ale też na skorupach ceramicznych, drewnianych tabliczkach, na skórze i pergaminie.

To klimat zdecydował, że niewyczerpanym źródłem wiedzy dla papirologów jest Egipt. Tam one się zachowały. - Znajdowane poza Egiptem papirusy muszą się znaleźć w odpowiednich warunkach, w środowisku bez dostępu powietrza, lub być spalone. Spalone i zwęglone również mogą przetrwać - wyjaśnił prof. Adam Łajtar z Zakładu Papirologii Instytutu Archeologii UW.

Jak odczytać spalone teksty? Okazuje się, że zwęglenie papirusu nie oznacza jego całkowitego zniszczenia. Staje się czarny, ale litery są dość dobrze widoczne.

Papirolog nie zajmuje się też wykopaliskami. Nie jest archeologiem. Można powiedzieć, że to "uczony gabinetowy”. – To nie tylko ten, który czyta teksty, ale też je interpretuje. Musi wiedzieć, jak się do papirusu zabrać – wyjaśnił z kolei dr Jakub Urbanik z katedry prawa rzymskiego wydziału prawa UW.

Sama papirologia narodziła się pod koniec XVII wieku. Przyjęło się, że jest pomocna dla innych nauk. Jest dyscypliną pomostową. Przechodzą do nie filolodzy, historycy, archeolodzy, prawnicy, a nawet muzycy. Sama papirologię dzieli się na literacką i dokumentalną. Pomiędzy nimi jest jeszcze papirologia subliteracka. Należą do niej np. szkolne ćwiczenia i teksty magiczne.

Z papirologami prof. Tomaszem Derdą, prof. Adamem Łajtarem i dr. Jakubem Urbaniakiem rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

tj

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt NAUKA

Czytaj także

Pół wieku układania puzzli w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 10:25
Deir el-Bahari to słynna świątynia królowej Hatszepsut, w której rekonstrukcję polscy naukowcy zaangażowani są już od ponad 50 lat. - Zaczęliśmy od szukania odpowiedzi na pytanie, co królowa chciała nam powiedzieć - podkreśla dr Zbigniew Szafrański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy badają egipską wyspę Jawgul

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 15:15
Wyspa znajduje się w rejonie III katarakty nilowej i za kilka lat zostanie zalana wodami spiętrzonymi przez powstającą hydroelektrownię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy odkryli największy pałac biblijnego królestwa Kusz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:22
Największy dotąd rozpoznany pałac królewski tej kultury odkryła na początku marca w Sudanie misja badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, k†óra pracuje pod kierunkiem dra Bogdana Żurawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktorantka rozwikła zagadkę śmierci Kleopatry?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 10:26
Ponad 2 tys. lat po rzekomym samobójstwie królowej Egiptu, okoliczności jej śmierci są dla naukowców nieznane. Karolina Anna Kulpa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stara się tę tajemnicę wyjaśnić.
rozwiń zwiń