Tomasz Wasilewski: szukam bohaterów, którzy są wewnętrznie połamani

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:44
- Homoseksualizm to temat rzadko podejmowany w polskim kinie i to było dla mnie totalnym wyzwaniem - powiedział w rozmowie z Jedynką reżyser Tomasz Wasilewski.
Audio
  • Tomasz Wasilewski: szukam bohaterów, którzy są wewnętrznie połamani (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Tomasz Wasilewski
Tomasz WasilewskiFoto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński

Jego film "Płynące wieżowce” zwyciężył w sekcji "East of the West” festiwalu w Karlowych Warach. Obraz zachwycił też widzów i krytyków na nowojorskim festiwalu Tribeca.

"Płynące wieżowce", to historia młodego mężczyzny, sportowca, który ma się wkrótce ożenić i ulega fascynacji innym mężczyzną. - Po raz pierwszy odkrywa fascynację mężczyzną. Musi zmierzyć się z uczuciem i to go całkowicie przerasta - powiedział Wasilewski.

Film otwiera w tym roku Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Wasilewski ujawnił, że początkowo chciał zrobić film o dwóch dziewczynach. Jednak gdy po jakimś czasie wrócił do scenariusza, to stwierdził, że w polskim kontekście film o mężczyznach będzie miał większy ciężar gatunkowy.

Wasilewski zgodził się z opinią, że w polskim filmie nie było jeszcze głównego bohatera homoseksualisty. - Nie opowiadaliśmy o takich bohaterach. Zazwyczaj byli na drugim planie. Pokazywani w komediach romantycznych. Często w prześmiewczy i nie do końca poważny sposób - powiedział Wasilewski.

Tomasz Wasilewski przyznał, że chciałby robić filmy dla ludzi. Cieszy się, gdy widzowie zostają po pokazie. - Rozmawiają z nami. Mówią, że film im się podoba, że ich poruszył, że chcą jeszcze chwilę z nim pobyć. To jest największy komplement - powiedział Tomasz Wasilewski.

Kinowa premiera filmu "Płynące wieżowce" nie jest jeszcze znana. Najprawdopodobniej trafi na duży ekran w połowie listopada.

Z Tomaszem Wasilewskim rozmawiała Joanna Sławińska.

tj

Czytaj także

Polski aktor z nagrodą w Karlovych Varach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 08:00
Eryk Lubos otrzymał na 47 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach nagrodę główną za najlepszą rolę męską ex aequo z Norwegiem Henrikiem Rafalesenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We Wrocławiu rozpoczyna się festiwal filmowy Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:00
Na miłośników alternatywnego kina czekają pokazy konkursowe i retrospektywy. Na mieszkańców i turystów - projekcje na wrocławskim rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie Adeli” filmem zbyt kontrowersyjnym? "Nie chcę prowokować konfliktów”

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 15:45
- To opowieść raczej o emocjach, etapach związku, o uczuciach, a nie o związku homoseksualnym. Szkoda, że wzbudza tyle kontrowersji – mówił Abdellatif Kechiche, reżyser nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu "Życie Adeli - Rozdział 1 i 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nowe Horyzonty: filmy o sztuce to filmy o życiu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:34
- "Filmy o sztuce" cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bilety wyprzedają się bardzo szybko, sale na pokazach wypełnione są po brzegi - mówi Ewa Szabłowska, kurator konkursu.
rozwiń zwiń