"Słodkie lata 60." Trubadurzy znów grają i ruszają w trasę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 16:00
- Rock and roll konserwuje, szybko zleciało, mamy pięćdziesiątkę - powiedział w Muzycznej Jedynce Sławomir Kowalewski z zespołu Trubadurzy.
Audio
  • "Słodkie lata 60." Trubadurzy grają i ruszają w trasę (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Sławomir Kowalewski
Sławomir KowalewskiFoto: W. Kusiński/PR

Trubadurzy to jeden z najstarszych polskich zespołów bigbitowych. Założyli go w 1963 roku Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtman, Jerzy Krzemiński, Bogdan Borkowski i właśnie Sławomir Kowalewski. Później do zespołu dołączył Ryszard Poznakowski. Do ich największych przebojów należą: "Kasia", "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś", "Ej", "Sobótka, Sobótka", "Cóż wiemy o miłości", "Przyjedź, mamo, na przysięgę".

Trubadurzy spotkali się w Łodzi. Była tam cotygodniowa impreza "Spotkania z piosenką” w miejscowym domu kultury. - Chodziłem do jednej klasy z Krzysztofem Krawczykiem, więc było nam do siebie bliżej - powiedział Kowalewski. Wspomina, jak pojechał z Krawczykiem kupić gitarę elektryczną. - Była bardzo droga, a Krzysio zastawił ją w tramwaju. Gonił ją. Jakby była olimpiada, to jakiś medal by złapał - śmieje się Kowalewski.

To Sławomir Kowalewski wymyślił nazwę Trubadurzy. - Była wtedy moda na kolorowe nazwy zespołów. Chcieliśmy odejść od tych kolorów, bo się przejadły - powiedział Kowalewski. Dodał też, że Trubadurzy byli pierwszym zespołem na świecie, który miał przymocowane mikrofony do gitar, a każda piosenka miała swój układ choreograficzny.

Na 50-lecie zespołu Sławomir Kowalewski przygotował nową piosenkę. Nosi tytuł "Słodkie lata 60”.  Ujawnił też, że Trubadurzy planują koncert w Sali Kongresowej w Warszawie. Ponownie ruszą też w trasę po Polsce.

Ze Sławomirem Kowalewskim rozmawiał Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Poznakowski: jeszcze nie napisałem największego przeboju

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 13:28
"My młodzi, my młodzi, nam granie nie zaszkodzi" - w myśl tej zasady Trubadurzy spędzali w trasie cały rok i bili rekordy liczby granych dziennie koncertów. Występowali nawet o 6.00 rano! Dla kogo? W Jedynce zdradził to Ryszard Poznakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezapomniany Edward Hulewicz i Tarpany

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 12:16
- Nie wiem dlaczego "Tarpany" słabo przeszły do historii. Być może dlatego, że specjalizowaliśmy się, zupełnie bez sensu, w coverach. Jedyna rzecz, która przeszła do dzisiejszych czasów to "Siała baba mak" - przyznał w Jedynce Edward Hulewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipinki - wielka kariera zespołu z prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 17:04
W 1963 roku piosenka "Batumi" śpiewana przez Filipinki została wybrana głosami radiosłuchaczy Piosenką Roku. Wtedy rozpoczęła się wielka kariera tego żeńskiego zespołu.
rozwiń zwiń