Jedynka gra powstańcze piosenki!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 21:35
1 sierpnia, w dniu 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na antenie radiowej Jedynki zabrzmią piosenki opowiadające o wydarzeniach z 1944 roku. Słowami wojennych poetów zaśpiewają m.in. Kazik, Mela Koteluk, Jerzy S. Adamczewski, Marika czy Dzieci z Brodą.
Zofia Mrozowska. Kadr z filmu Zakazane piosenki
Zofia Mrozowska. Kadr z filmu "Zakazane piosenki"Foto: zrzut z ekranu

W dniu 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2013, radiowa Jedynka prezentuje piosenki powstańcze , które nadawać będziemy od godz. 5.00 do 22.00, zawsze jako pierwsze w danej godzinie.

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - audycje specjalne w Jedynce >>>

"Hej chłopcy bagnet na broń" w wykonaniu barytona Jerzego Sergiusza Adamczewskiego z towarzyszeniem chóru i orkiestry Polskiego Radia to utwór, którym powrócimy do płyty "Powstanie Warszawskie w pieśni i w piosence" (2004).

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

"Pieśnią o szczęściu" w wykonaniu Meli Koteluk i Czesława Mozila, nagranej do filmu "Baczyński" przypomnimy postać poety i żołnierza AK, który zginął w pierwszych dniach Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego . Teksty jego rówieśnika Tadeusza Gajcego - zarejestrowane na płycie "Gajcy!" - wyśpiewają Kawałek Kulki ("Bajka") oraz Kazik ("Modlitwa za rzeczy").

Odwołamy się do widowiska muzycznego "Zakazane piosenki", które odbyło się 28 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Zakazane piosenki" odkryte na nowo - opowiadają Skubas i Joanna Kołaczkowska >>>>

Nie może w tym dniu zabraknąć także "Morowych panien". Piosenki, odwołujące się do historii kobiet – bohaterek Powstania Warszawskiego, na 68. rocznicę jego wybuchu zaśpiewały największe polskie wokalistki. Na antenie Jedynki usłyszeć będzie można Jadwigę Basińską, Halinkę Młynkovą, Lilu i Marikę z zespołem Maleo Reggae Rockers.

Józef Szczepański ps. "Ziutek" to powstaniec warszawski, autor słów m.in. do najsłynniejszej powstańczej piosenki "Pałacyk Michla". Pozostawił po sobie kilkanaście wojennych wierszy, które po opracowaniu muzycznym ukazały się na płycie "Wspomnij Ziutka". Szczepański zmarł 10 września 1944 roku, ale jego słowa pozostały. W radiowej Jedynce zabrzmią: "Pałacyk Michla", "Pieśń podchorążych", "Chłopcy silni jak stal" i "Już nie wróci twój chłopiec dziewczyno".

"Powstanie Warszawskie (Tyle nadziei, tyle młodości)" - śpiewają Sylwia Wiśniewska i Adam Nowak >>>

A to jeszcze nie wszystkie utwory, jakie towarzyszyć nam będą w dniu 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do słuchania radiowej Jedynki.

W niedzielny wieczór na naszej antenie retransmisja koncertu "Zakazane piosenki" >>>

(asz)

Czytaj także

Edmund Baranowski: gdyby były telefony komórkowe nie byłoby decyzji o godzinie "W"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:32
- W Powstaniu Warszawskim były i elementy wielkiej przygody. Ale przede wszystkim był to wielki dramat osobisty wielu z nas, bo ginęli nasi przyjaciele - mówił w Jedynce ppłk Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Powstanie Warszawskie". Stare kroniki ożywione kolorem i dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:52
Powstaje pierwszy na świecie film zmontowany z kronik filmowych. 90-minutowy obraz zatytułowany "Powstanie Warszawskie" jest jedynym fabularnym obrazem w całości stworzonym na podstawie materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń