Adam Nowak i Sylwia Wiśniewska wyśpiewali "Powstanie Warszawskie"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 21:35
Piosenka "Powstanie Warszawskie (Tyle nadziei, tyle młodości)" to utwór promujący niezwykły film Jana Komasy, pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction.
Kadr z filmu Powstanie Warszawskie
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: mat. prasowe

"Tyle nadziei, tyle wolności, ile Powstaniu zabrakło chwil"...

Utwór, do którego Adam Nowak (Raz Dwa Trzy) napisał słowa, a muzykę Karim Martusewicz znajdzie się na ścieżce dźwiękowej filmu "Powstanie Warszawskie".
"Powstanie Warszawskie" - stare kroniki ozywione kolorem i dźwiękiem >>

"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

1 sierpnia 2013 - Jedynka gra powstańcze piosenki >>>
Ta produkcja to 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych.

Ale liczby tylko częściowo pozwalają uświadomić sobie ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu "Powstanie Warszawskie". Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
"Powstanie Warszawskie" ujrzy już niedługo światło dzienne dzięki Janowi Ołdakowskiemu, Dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego i Piotrowi Śliwowskiemu, Kierownikowi Sekcji Historycznej MPW. Reżyserem obrazu jest Jan Komasa.

Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: Maciej Nowicki, Michał Żurawski, Mirosław Zbrojewicz oraz Antoni Królikowski, którzy użyczyli swych głosów bohaterom filmu. Nad koloryzacją materiałów zdjęciowych czuwał uznany polski autor zdjęć Piotr Sobociński jr. Scenariusz stworzyli Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski oraz Jan Komasa. Za montaż odpowiadały Milenia Fiedler i Joanna Brühl. Muzykę stworzył Bartosz Chajdecki.

(mat. promocyjne/asz)

Czytaj także

Skubas i inni artyści odkrywają "Zakazane piosenki" na nowo

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 17:18
W niedzielę 28 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego zabrzmią "Zakazane piosenki". Koncert z udziałem wielu gwiazd będzie częścią obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza jest godzina "W"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:45
- To jest taki moment, kiedy widać, że wiele miast ma duszę, kiedy wyją syreny i ludzie się zatrzymują - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreśla, że to jest coś co wydawało się niemożliwe, aby skłonić ludzi do tego, by w godzinę "W" zatrzymali się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Powstanie Warszawskie". Stare kroniki ożywione kolorem i dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:52
Powstaje pierwszy na świecie film zmontowany z kronik filmowych. 90-minutowy obraz zatytułowany "Powstanie Warszawskie" jest jedynym fabularnym obrazem w całości stworzonym na podstawie materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka gra powstańcze piosenki!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 21:35
1 sierpnia, w dniu 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na antenie radiowej Jedynki zabrzmią piosenki opowiadające o wydarzeniach z 1944 roku. Słowami wojennych poetów zaśpiewają m.in. Kazik, Mela Koteluk, Jerzy S. Adamczewski, Marika czy Dzieci z Brodą.
rozwiń zwiń