Kino gejzerów i rekolekcje filmowe w Zwierzyńcu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 09:18
Pakistan, Islandia, Kuba, Palestyna, Rosja - zgodnie z tradycją Letniej Akademii Filmowej dla widzów odkrywane są rzadko obecne na polskich ekranach kinematografie i oryginalni autorzy filmowi.
Kadr z filmu Noi Albinoi. reż. Dagur Kri
Kadr z filmu "Noi Albinoi". reż. Dagur KáriFoto: mat. promocyjne

Już po raz 14. odbywa się w Zwierzyńcu Letnia Akademia Filmowa. Na pierwszym planie festiwalu, który w tym roku trwa od 2 do 11 sierpnia pod patronatem radiowej Jedynki , jest "Kino z krainy gejzerów", czyli kino islandzkie.

LAF sięga zarówno po przykłady odległych geograficznie kinematografii, jak i tych dostępnych po sąsiedzku. W sekcji "Niemiecka panorama" znalazły się najnowsze filmy wybrane z programu Berlinale .

Swoją retrospektywę mają w Zwierzyńcu: Tomas Gutiérrez Alea - najbardziej znany na świecie reżyser kubański, Elia Suleiman - sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – Palestyny. Warto zwrócić też uwagę na twórczość znakomitego rosyjskiego reżysera Aleksandra Rogożkina . We współczesnym kinie rosyjskim od lat odgrywa znaczącą rolę, tym niemniej nie mieliśmy dotąd okazji poznać jego twórczości z naszych ekranów.

Na kinomanów w Zwierzyńcu czeka jeszcze cykl "Diabeł w butelce", "Filmy w sieci", sekcje "W polskim obiektywie" i "Rekolekcje filmowe", pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Do Zwierzyńca przeniesiemy się już dziś w "Aktualnościach kulturalnych" o godz. 13.40. W programie rozmowa z reżyserem Pawłem Łozińskim.

Posłuchaj rozmowy! >>>

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak