Zofia Czerwińska o przyjaźni ze Stanisławem Tymem: 40 lat prycza w pryczę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 15:49
- Hanka Bielicka mówiła, że jest coś takiego jak późna kariera. To trochę mnie dotyczy. Zauważono mnie w tak zwanej jesieni życia, która w tej chwili mocno przechodzi już w zimę. Dopiero co skończyłam 80 lat - mówiła w Jedynce Zofia Czerwińska.
Audio
  • Zofia Czerwińska o swoich rolach, samopoczuciu i przyjaźni ze Stanisławem Tymem (Lato z Radiem/Jedynka)
Zofia Czerwińska i pies Dżek
Zofia Czerwińska i pies DżekFoto: P.Grabka/PR

W swojej bogatej karierze Zofia Czerwińska stworzyła wiele niezapomnianych ról, głównie drugoplanowych. Widzowie do dziś uwielbiają postaci, które stworzyła w kultowych serialach "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

- Jeżeli główna rola jest solą filmu, to epizod jest jego pieprzem. Bez ról epizodycznych nie można by w ogóle nic nakręcić ani zagrać w teatrze. Nie ma przecież samej Medei albo Dulskiej na scenie. To byłyby wtedy monodramy - podkreślała aktorka.

Zofia Czerwińska pamiętana jest również z niewielkiego, ale bardzo wyrazistego epizodu w "Misiu", gdzie zagrała u boku swojego przyjaciela Stanisława Tyma.

- Od 40 lat mieszkamy na warszawskim Powiślu w sąsiednich blokach, prycza w pryczę. Nawiązała się między nami nić sympatii, powiedziałabym nawet poczuciowohumorowej. Nadajemy mniej więcej na tych samych falach. Staś jest człowiekiem dosyć skrytym, to nie jest spontaniczne przyjmowanie wszystkich do swojego serca, tylko on występuje z serdecznością sam - tłumaczyła Zofia Czerwińska.

Zofia Czerwińska nie wstydzi się tego, że skończyła w tym roku 80 lat. - Metryka się nie myli. Ja tych lat jednak w sobie nie czuję. 80 lat to jest staruszka, tylko ona musi mieć jeszcze mentalność staruszki. Chwalę się tym, że mentalności mojego wieku jeszcze nie mam.

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

pg

Czytaj także

Ilona Ostrowska: gatunek filmowy nie ma dla mnie znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 14:57
- Jak jest ciekawa rola, to wtedy w to idę. Zmierzam do jej psychologii, żeby była głębsza - powiedziała w audycji "Lato z Radiem" aktorka Ilona Ostrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Malajkat: "Autobiografia" dawała mi ogromną siłę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 18:42
- Sięgnąłem po piosenki, które najlepiej pamiętam. Czyli te z czasów, kiedy byłem jeszcze małym, a potem trochę większym chłopcem. Tak to już jest – mówił w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" Wojciech Malajkat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Królikowski w spektaklu o Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:56
Rafał Królikowski zagra i zaśpiewa w spektaklu napisanym według książki, która z kolei powstała na podstawie listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory "Listy na wyczerpanym papierze". Książka zawiera niepublikowaną do tej pory korespondencję twórców z lat 1964-1966.
rozwiń zwiń