38. Gdynia - Festiwal Filmowy z Radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 15:00
Święto polskiego kina rozpocznie się 9 września. Przez cały czas trwania festiwalu dziennikarki Jedynki będą dla Państwa śledzić konkursy, rozmawiać z gwiazdami i twórcami, relacjonować wydarzenia towarzyszące.
Audio
  • Kędzierzawska/Reinhart: Polskie kino ma się dobrze (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Mariusz Grzegorzek o 65. rocznicy utworzenia Łódzkiej Szkoły Filmowej (Muzyczna Jedynka)
Magdalena Berus i Jakub Gierszał w filmie Nieulotne
Magdalena Berus i Jakub Gierszał w filmie "Nieulotne"Foto: materiały promocyjne

Już czwartą dekadę najlepsze polskie filmy fabularne biorą udział w konkursie o Wielką Nagrodę Festiwalu - Złote Lwy. W 2012 zwyciężył film Agnieszki Holland "W ciemności", a wśród laureatów znajdziemy najlepszychpolskich reżyserów. Jak będzie w tym roku? Który film ma największe szanse? Który porwie jury, a który publiczność?

/

Atmosferę festiwalu będą mogli Państwo poczuć dzięki codziennej "Kronice festiwalu" , którą nadawać będziemy o godz. 13.40 między 9 a 13 września, a poprowadzi ją Joanna Sławińska.

W dniu rozpoczęcia Gdynia - Festiwalu Filmowego, 9 września, zaprosimy do wysłuchania rozmowy w "Sygnałach dnia" (audycja między godz. 6.00 a 9.00), a w dniach kolejnych reporterki Pierwszego Programu Polskiego Radia - Joanna Sławińska i Dorota Kołodziejczyk - zrelacjonują słuchaczom festiwalowe wydarzenia. Ich wrażeń będzie można wysłuchać podczas wieczornych audycji po godzinie 20.00, m.in. 12 września w "Magazynie Sztuk Wszelkich" i 14 września w "Sobocie z Radiową Jedynką". W piątek, 13 września, "Magazyn Bardzo Filmowy" zostanie nadany wprost z festiwalowego studia w Gdyni , a 15 września po godzinie 20.00 zapraszamy do wysłuchania podsumowania tegorocznego festiwalu.

W programie Gdynia - Festiwal Filmowy 2013 tradycyjnie są sekcje konkursowe: Główna, Kina Niezależnego i Młodego Kina. Ciekawe obrazy czekają też na miłośników science fiction, klasyki i kinoteatr.

Prócz pokazów filmów w Gdyni równolegle odbywać się będą warsztaty i spotkania z twórcami, kursy, będzie też możliwość nabycia branżowych podręczników.

Zaprszamy do Gdyni oraz słuchania Radiowej Jedynki!

Czytaj także

"Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wywiad z Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:29
- Warto było długo żyć, żeby to zobaczyć. Człowiek się nie podda, będzie przeskakiwał przez mury - powiedział w radiowej Jedynce o swoim najnowszym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Felix van Groeningen o filmie "W kręgu miłości": nie atakuję katolicyzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:03
- Nie sądzę, aby ten film miał kogoś obrażać. Nie to było moją intencją. "W kręgu miłości" nie jest o katolicyzmie. Mówi w ogóle o religijności. Rozpoznaję czyjś punkt widzenia, przyglądam mu się, badam i opowiadam - powiedział w radiowej Jedynce reżyser Felix van Groeningen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiara, nadzieja i miłości w filmach Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:32
6-8 września w Sokołowsku odbędzie się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013. Mówi o nim Zuzanna Fogtt, prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borusewicz o "Wałęsie" Wajdy: zastanawiałem się, czy jestem na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:45
- Andrzej Wajda jest wybitnym reżyserem. A wybitny reżyser robi dobre filmy niezależnie od tego, za jaki temat się weźmie - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dziś światowa premiera obrazu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wajda: chcę, by w Wenecji zaczęło się światowe życie filmu o Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 20:00
Andrzej Wajda powiedział w Wenecji, że ma nadzieje, iż na festiwalu na Lido rozpocznie się "światowe życie" jego filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Miejsce jego czwartkowej prapremiery uznał za doskonałe.
rozwiń zwiń