Prawdziwe oblicze Kopernika. Był jak Andrzej Gołota?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:27
- Historia Mikołaja Kopernika składa się z samych licentia poetica - powiedział w audycji "Lato z Radiem" Artur Górski, redaktor naczelny "Focusa Śledczego".
Audio
  • Prawdziwe oblicze Mikołaja Kopernika (Jedynka/Lato z Radiem)
Mikołaj Kopernik - portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Mikołaj Kopernik - portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w ToruniuFoto: Wikiopedia/PD

Pewne jest, że urodził się w Toruniu, a zmarł we Fromborku. Pewne jest też to, że jest twórcą heliocentrycznej wizji Wszechświata, którą opisał w swoim dziele "O obrotach sfer niebieskich". Podobno jednak był gburem, wiódł nocne życie, spał za dnia, skąpił pieniędzy i kłócił się ze swoją gosposią. Niektórzy mówią nawet, że "Kopernik była kobietą".

Zdaniem Górskiego najbardziej frapujące jest jednak, dlaczego Kopernik miał złamany nos w dwóch miejscach i ranę w okolicach łuku brwiowego. - Prawdziwym awanturnikiem był Andrzej, brat Mikołaja Kopernika. Przez pewien czas jeździli we dwóch po Europie. Być może wtedy to się stało. Spekulacje można snuć - powiedział dziennikarz śledczy.

Są jednak historycy, którzy twierdzą, że tezy o złamanym nosie nie można potwierdzić, bo został on przedstawiony na obrazach, które wyszły spod pędzla malarzy urodzonych już po jego śmierci. - Fakt medialny powtarzany wiele razy staje się faktem. Chcę w to wierzyć, że miał złamany nos oraz, że jego czaszkę odnaleziono we Fromborku w 2005 roku - powiedział Górski.

Lato z Radiem. Zapraszamy na dogrywkę do Kozienic >>>

Z dokumentów, które zachowały się ze średniowiecza wynika, że Mikołaj Kopernik lubił wpatrywać się w gwiazdy w towarzystwie kobiety. Niektórzy nazywają ją gosposią, inni kochanką. Wiadomo, że nazywała się Anna Schilling. - W listach, którzy wysyłali kanonicy do swojego przełożonego, biskupa warmińskiego wynika, że Kopernik prowadził życie nieobyczajne - przyznał Górski. Nie róbmy jednak z niego świętego. Nie był nawet duchownym, tylko kanonikiem bez święceń kapłańskich, urzędnikiem biskupa.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Arturem Górskim

tj

Czytaj także

Nieznane oblicze Kopernika. Miał romans z mężatką

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 10:29
Kopernik znany jest współczesnym jako wybitny astronom, odkrywca układu heliocentrycznego czy lekarz. Ciekawostką może być fakt, że będąc osobą duchowną, którą obowiązywał celibat, przez kilka lat żył w związku nieformalnym ze swoją gospodynią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: obalamy mity o bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:54
- Chociażby taki, że król Władysława Jagiełło nosił się na czarno, bo był skromny. Nieprawda. Po prostu czarny był wtedy najdroższym kolorem - wyjaśnił w audycji Lato z Radiem Jacek Szymański, który od lat bierze udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby, rycerze, diabły i… Inkowie nad Dunajcem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 14:53
- Sebastian Berzeviczy przyjechał do Niedzicy z córką Uminą, potomkinią królewskiego rodu Inków. Tutaj zmarła, a jej syn Unkas został adoptowany - wyjaśnił w audycji "Lato z Radiem" Bartłomiej Grzegorz Sala, autor książki "Legendy zamków karpackich".
rozwiń zwiń