Księżna Diana nagrywała swoje myśli w tajemnicy przed rodziną

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 11:52
Biografia księżnej Diany zatytułowana po prostu "Diana. Moja historia" rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Książka miała swoją premierę na rynku 28 sierpnia, a już w wielu księgarniach wyczerpały się zapasy. W "Lecie z Radiem" pytamy co w niej takiego fascynującego.
Audio
  • Najbardziej wiarygodna biografia księżnej Diany (Lato z Radiem'/Jedynka)
Lady Diana
Lady DianaFoto: wikipedia/Nick Parfjonov

- Książka znalazła się na piątym miejscu najchętniej kupowanych książek w ubiegłym roku - mówi Piotr Maćkowiak z wydawnictwa Dream Books. Przyznał, że podejmując decyzję o wydaniu książki wydawnictwo sugerowało się zbliżającym terminem premiery filmu o Dianie. Okazuje się, że 16 lat po tragicznej śmierci cały czas temat wraca i wciąż jest zainteresowanie jej osobą.

/

Gość Lata z Radiem podkreśla, że jest to najbardziej wiarygodna ze wszystkich biografii Diany. - Autor Andrew Morton korzystał tylko i wyłącznie z materiałów, które nagrywała na dyktafon sama Diana w tajemnicy przed rodziną królewską - zachwala. Morton jest autorem biografii wielu sławnych ludzi i wszystkie były sukcesami wydawniczymi. Maćkowiak przyznaje, że wydawnictwu udało się trafić na świetnego tłumacza, a w zasadzie tłumaczkę, która oddała ducha oryginalnej biografii.
Z nagrań Diany okazało się, że Camila Parker Bowles pojawiła się już w okresie narzeczeństwa przyszłej księżnej z następcą tronu Karolem. Dzień przed ślubem księżna miała pierwszy atak bulimii.
Tłumaczka książki Elżbieta Królikowska-Avis.przyznaje, że najtrudniejsze do przełożenia na język polski było oddanie tła kulturowego i obyczajowego Wielkiej Brytanii. - O co chodzi w takich wydarzeniach jak Guy Fawkes Night, jaką rolę w życiu monarchii brytyjskiej pełni zamek Windsor i inne rezydencje, co to znaczy Public School, która wbrew nazwie jest szkołą prywatną - mówi tłumaczka.
Przy tłumaczeniu książki Elżbieta Królikowska-Avis zdała sobie sprawę, że Diana nie była tak zła, jak ją przedstawiały media konserwatywne, takie jak "Daily Telegraph" czy "Daily Mail", ale nie była też tak dobra, jak opowiadały media lewicowe.
Przypomina, że już wydana w 1992 roku biografia Diany zatytułowana "Diana, jej prawdziwa historia" miała wpływ na reformę monarchii brytyjskiej. Książka pokazała konflikt, jak rozgrywał się w rodzinie królewskiej. Okazało się, że formuła tej monarchii nie przystaje do oczekiwań społecznych.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

Czytaj także

50. urodziny Królowej Serc - Lady Di

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 04:27
Zmarła tragicznie 14 lat temu w wypadku samochodowym w Paryżu Lady Di - księżna Diana, rozwiedziona z księciem Walii matka Williama i Harry'ego, kończyłaby 50 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nie był wypadek? Nowe wiadomości dotyczące śmierci Diany

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 22:28
Brytyjska policja ogłosiła, że bada nowe informacje dotyczące śmierci księżnej Walii Diany w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżna Diana została zabita przez żołnierza?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 07:17
Analizujemy nowe zeznania w sprawie śmierci księżnej Diany - ogłosiła brytyjska policja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć księżnej Diany. Wypadek czy zabójstwo?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 12:45
Były rzecznik prasowy brytyjskiej królowej Elżbiety II, Dickie Arbiter, z rezerwą odniósł się do nowych informacji na temat śmierci księżnej Diany.
rozwiń zwiń