X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Siwiec i Jan Palach. W ich ślady poszli inni

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 14:13
Nie tylko Ryszard Siwiec i Jan Palach poświęcili swoje życie podpalając się w proteście przeciwko działaniom komunistycznych reżimów.
Strajk głodowy przed Muzeum Narodowym w Pradze po śmierci studenta Jana Palacha, który 16.01.1969 na Placu Wacława dokonał samospalenia w proteście przeciwko agresji Układu Warszawskiego na Czechosłowację
Strajk głodowy przed Muzeum Narodowym w Pradze po śmierci studenta Jana Palacha, który 16.01.1969 na Placu Wacława dokonał samospalenia w proteście przeciwko agresji Układu Warszawskiego na CzechosłowacjęFoto: PAP/Archiwum/CTK/Havelka ZdenÄ›k

8 września 1968 podczas Centralnych Dożynek, w obecności partyjnych dygnitarzy, dyplomatów i 100 tysięcy widzów, Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia. Protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.

16 stycznia 1969 roku aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na placu Wacława w Pradze dokonał Jan Palach. Po jego proteście w Czechosłowacji jeszcze 26 osób próbowało aktów samospalenia; 7 z nich zmarło.

45. rocznica inwazji na Czechosłowację - serwis specjalny >>>

Swoje życie oddał też młody Węgier Sándor Bauer, 20-letni żydowski student z Łotwy Ilja Rips oraz 19-letni robotnik Romas Kalanty, który w 1972 roku podpalił się w Kownie w proteście przeciwko okupacji Litwy.

Natomiast z dużym odzewem w NRD spotkał się przypadek ewangelickiego duchownego Oskara Brüsewitza, który 18 sierpnia 1976 r. podpalił się w proteście przeciwko prześladowaniu chrześcijan w NRD i kolaboracji hierarchów Kościoła z państwem.

Audycje specjalne o Ryszardzie Siwcu - słuchaj

Wreszcie w dniu 23 czerwca 1978 r. w ten sam sposób zakończył życie Musa Mamut protestując przeciwko deportacji Tatarów krymskich z ich ojczyzny.

Na audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" pt. "Żywe pochodnie" zaprasza po godz. 21.00 Katarzyna Kobylecka.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samospalenie Ryszarda Siwca. "Ludzie nie byli gotowi do walki z ustrojem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:23
- Kilka miesięcy później podpalił się w Czechosłowacji Jan Palach. Pochodnia została podtrzymana. To był bardzo ważny moment buntu. W Polsce zdarzyło się coś odwrotnego. Jakby płomień pochodni Siwca nie miał tlenu. Wszystko zgasło, nic się nie stało. Wydawało się, że został całkowicie zmarginalizowany - powiedział radiowej Jedynce Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samospalenie Siwca. Historycy: gest niebywałej odwagi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 10:28
W tym roku mija 45. rocznica śmierci Ryszarda Siwca. - Czyn Siwca to gest niebywałej odwagi - podkreślają historycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samospalenie Ryszarda Siwca przeszło niezauważone

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 12:30
W tym roku mija 45. rocznica śmierci Ryszarda Siwca. - Polska późno przywraca pamięć o moim ojcu - ubolewa Wit Siwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Siwiec patronem "Narodowego"? Apel do polityków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 15:38
Ryszard Siwiec powinien być patronem Stadionu Narodowego. Z takim apelem do parlamentarzystów zwrócił się prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Testament" - poruszający dokument o samospaleniu Ryszarda Siwca

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 18:02
- Obraz ojca sam przychodzi, gdy jest mi ciężko. Nie muszę mu nic mówić, nic tłumaczyć. On wie. Jego śmierć dała mi ogromną siłę - mówi w archiwalnym nagraniu córka Ryszarda Siwca, który 8 września 1968 roku podpalił się w dramatycznym proteście przeciw wkroczeniu wojsk państw bloku wschodniego do Czechosłowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Siwiec na portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 15:59
Portal Polskiego Radia uruchomił stronę internetową poświęconą Ryszardowi Siwcowi. W niedzielę minęło 45 lat od samopodpalenia Ryszarda Siwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stadion Narodowy im. Ryszarda Siwca? Nikt, tak głośno nie powiedział "nie" systemowi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 09:30
- Czy jest drugi Polak, który tak mocno, jasno i wyraźnie opowiedział się za wolnością drugiego człowieka - mówi Wit Siwiec, syn Ryszarda, który 45 lat temu podpalił się w dramatycznym proteście przeciw wkroczeniu wojsk państw bloku wschodniego do Czechosłowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiciele Czech i Słowacji oddali hołd Ryszardowi Siwcowi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 12:29
Ambasador Czech Jan Sechter oraz radca ambasady Słowacji złożyli wieńce pod pomnikiem Ryszarda Siwca w Warszawie.
rozwiń zwiń