X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemcy: kraj pacyfistów z silną armią

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 18:40
Zdaniem Justyny Gotkowskiej z Ośrodka Studiów Wschodnich, Niemcy myśląc o swoim zaangażowaniu wojskowym za granicą, skupiają się na zagrożeniach dla przepływu towarów, usług i surowców naturalnych. - Bo na tym opiera się ich gospodarka - powiedziała Gotkowska.
Audio
  • Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich o Bundeswehrze (Jedynka/Świat w radiowej Jedynce)
  • Niemcy: kraj pacyfistów z silna armią. Relacja Michała Strzałkowskiego (Jedynka/Świat w radiowej Jedynce)
Helikopter niemieckiego Korpusu Lotniczego w Iraku
Helikopter niemieckiego Korpusu Lotniczego w IrakuFoto: PH2 MARK KETTENHOFEN/Wikipedia

Od soboty 24 sierpnia na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia trwa wspólna akcja Radiowej Jedynki, Ośrodka Studiów Wschodnich im. M. Karpia oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. "Niemcy przed wyborem". Celem projektu jest przybliżenie tematyki niemieckiej przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się u naszych zachodnich sąsiadów 22 września.
Wszystkie materiały przygotowane przez dziennikarzy Radiowej Jedynki znajdą Państwo na stronie Niemcy przed wyborem >>>

Niemiecka armia jest jedną z największych w UE. Bundeswehra wchodzi w skład sił zbrojnych NATO. Uczestniczy w NATO-wskich akcjach np. IFOR w Afganistanie, EUFOR w Bośni-Hercegowinie, KFOR w Kosowie a także w akcjach humanitarnych ONZ (np. UNOSOM w Somalii). Jest silna, ale nie ma woli jej użycia. Pozostaje oknem wystawowym, które pozwala sprzedawać niemiecką technologię militarną.

- Najpierw eksport. Niemieckie firmy chcą sprzedawać i coraz więcej sprzedają broni np. w regionie Bliskiego Wschodu. Wiążą jednak sprzedaż z doradczymi i szkoleniowymi misjami Bundeswehry - powiedziała Justyna Gotkowska.

Natomiast w przypadku operacji ONZ, NATO i UE, Niemcy mają specyficzne myślenie o wojskowym zaangażowaniu za granicą. Widzą Bundeswehrę jako jeden z elementów szerokiego podejścia angażującego środki dyplomatyczne, pomoc gospodarczą i finansową. Nie chcą się ograniczać do instrumentów wojskowych

Zdaniem Gotkowskiej, sami Niemcy zastanawiają się po co im Bundeswehra, skoro jej użycie w operacjach bojowych jest coraz mniej prawdopodobne. Tym bardziej, że od II wojny światowej mają nastawienie pacyfistyczne. - Pod hasłem nigdy więcej wojny działały różne ruchy społeczne. To bardzo głęboko tkwi w Niemczech - podkreśliła Gotkowska.

Powodem braku chęci militarnego zaangażowania się jest też fakt, że Niemcy leżą centralnie w Europie. Nie czują się zagrożone kryzysami na obrzeżach UE, jak np. Francuzi.

Z Justyną Gotkowską z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiał Jarosław Kociszewski.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy przed wyborem. Postulaty socjalne wygrają z reformami?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 16:57
Niemcy przygotowują się do wyborów. Elementem przedwyborczych dyskusji jest m.in. ocena pakietu reform o nazwie Agenda 2010, reform znanych również pod nazwą Hartz IV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy stawiają na wiatr i na słońce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 16:39
- Odnawialne źródła energii w Niemczech bardzo szybko się rozwijają. Z około 5 proc. w 2000 roku wzrosły już do 23 proc. Fotowoltaika i wiatraki na lądzie i morzu mają duży potencjał wzrostu - mówi w Jedynce Rafał Bajczuk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieloetniczne i wielonarodowe Niemcy. Kogo wybiorą?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 14:53
Nadal w kategoriach problemu, ale też coraz częściej jako "bonusu", można mówić o tureckiej imigracji w Niemczech.
rozwiń zwiń