Kostiumograf filmu "Wałęsa": musiałam wymyślić całe lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 16:11
- Od pewnego momentu Wałęsowie byli najbardziej fotografowaną rodziną w Polsce. Jest mnóstwo zdjęć, z których wybrałam te pokazujące zachodzące w postaciach zmiany. Natomiast całe lata 70. trzeba było wymyślić. Zarówno epokę, jak i realia, w których żyli bohaterowie - mówiła w Jedynce Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.
Audio
  • Magdalena Biedrzycka o pracy nad kostiumami do filmu "Wałęsa. Człowieka z nadziei" (Lato z Radiem/Jedynka)
Kadr z filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei. Na zdjęciu Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz
Kadr z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Na zdjęciu Agnieszka Grochowska i Robert WięckiewiczFoto: Marcin Makowski/ITI Cinema

Prace nad filmem "Wałęsa. Człowiek z nadziei" trwały rok. W tym czasie przez plan zdjęciowy przewinęło się ponad 3,5 tys. statystów. - Bazą do wszystkich scen masowych były – ubogie, choć ciągle istniejące – nasze magazyny filmowe, gdzie akurat z tego okresu zebranych jest trochę rzeczy. Oczywiście, z racji mijającego czasu, są to już bardzo przetrzebione zasoby. Z drugiej strony były to szafy naszych znajomych i krewnych, a w przypadku pojedynczych rzeczy również second handy. Jak zawsze przynosiło się też coś z domu - jakieś okulary, zegarek czy obrączkę po mamie - mówiła w audycji "Lato z Radiem" Magdalena Biedrzycka.

Andrzej Wajda w studiu radiowej Jedynki (WIDEO) >>>

W filmie Andrzeja Wajdy "gra" również słynny sweter Lecha Wałęsy, wypożyczony z Muzeum Solidarności w Gdańsku. - Postać Roberta w tym kostiumie wmontowywaliśmy w autentyczny materiał dokumentalny. Wszyscy dokładnie pamiętają, jak wyglądał Wałęsa, gdy podpisywał porozumienia sierpniowe. Zależało nam bardzo, żeby to było wiernie odtworzone - zdradziła Magdalena Biedrzycka.

Zobacz serwis specjalny "Solidarność - narodziny wolności" >>>

O kostium Oriany Fallaci zadbała z kolei... wcielająca się w tę rolę włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. - Przygotowała się absolutnie perfekcyjnie. Nawiązała kontakt z rodziną pani Oriany i zdobyła jej oryginalne rzeczy. Przyjechała do Polski w jej futrze, miała jej broszkę, zapalniczkę i magnetofon. Moja rola ograniczyła się do zakupienia czarnego swetra z golfem i wybrania odpowiedniej pary jeansów. Z tego miejsca bardzo jej za to dziękuję - podkreślała Magdalena Biedrzycka.

Ogólnopolską premierę filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei", którego radiowa Jedynka jest patronem medialnym, zaplanowano na 4 października.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg

Czytaj także

"Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wywiad z Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:29
- Warto było długo żyć, żeby to zobaczyć. Człowiek się nie podda, będzie przeskakiwał przez mury - powiedział w radiowej Jedynce o swoim najnowszym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borusewicz o "Wałęsie" Wajdy: zastanawiałem się, czy jestem na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:45
- Andrzej Wajda jest wybitnym reżyserem. A wybitny reżyser robi dobre filmy niezależnie od tego, za jaki temat się weźmie - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dziś światowa premiera obrazu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wałęsa" Wajdy kandydatem do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:30
Film w reżyserii Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski o "Wałęsie": opowieść o ucieczce do lepszego świata

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 10:52
Ten obraz będzie uczył dobrych emocji i ciekawej historii o konkretnym człowieku, całym pokoleniu i o Polsce - mówił Bronisław Komorowski po pokazie filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń