Tomasz Zimoch Mistrzem Mowy Polskiej, "Jedynka dzieciom" Kuźnią Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 21:28
- Byłem przekonany, że "Jedynka dzieciom" musi zostać wyróżniona, bo to cudowna audycja, która porywa zarówno dzieci, jak i tych, co mają ponad 100 lat! Ale jadąc do Lublina nie przypuszczałem, że mnie spotka takie wyróżnienie - mówi Tomasz Zimoch w Jedynce.
Audio
  • Agnieszka Kunikowska i Tomasz Zimoch o swoich wrażeniach po odebraniu nagród (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja Martyny Podolskiej z gali Mistrza Mowy Polskiej (Kultura w Radiowej Jedynce)
Choinki Jedynki 2013 - Tomasz Zimoch
"Choinki Jedynki 2013" - Tomasz ZimochFoto: Marlena Borawska/PR

Do nagrody było nominowanych 12 osób. Decyzją jury zaszczytny tytuł dostał komentator sportowy Jedynki Tomasz Zimoch.

- Kiedy trwała uroczystość w Teatrze Starym w Lublinie pomyślałem, że przecież też pracuję w teatrze, teatrze wyobraźni. Na ile tylko mogę staram się swoim aparatem mowy przekazywać słuchaczem to, co widzę na różnych boiskach sportowych. I jestem szczęściarzem, że mogę ten zawód wykonywać - mówi Tomasz Zimoch.
Tomasz Zimoch o pracy dziennikarza i komentatora sportowego >>
Codzienna audycja dla dzieci "Jedynka Dzieciom" dostała natomiast tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej w plebiscycie Vox Populi. Tytuł ten przyznaje publiczność w ogólnopolskim głosowaniu.

- To była już nasza druga nominacja. W tym roku dostaliśmy nagrodę Vox Populi, czyli tę najcenniejszą, bo to głos naszych najmłodszych słuchaczy i ich rodziców, a to cieszy najbardziej - dodaje Agnieszka Kunikowska.

Laureatów poznaliśmy wieczorem 23 września.
"Jedynka Dzieciom" adresowana jest do słuchaczy w wieku od 6 do 12 lat, jednak bardzo często jej odbiorcami są również dorośli. Audycje na antenie radiowej Jedynki prowadzą Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska, które w ciekawy i nienarzucający się sposób prezentują różne wiadomości z dziedzin nauki, kultury i życia codziennego. "Jedynki Dzieciom" można słuchać codziennie o godz. 19.25.

W tym roku, obok "Jedynki dzieciom", do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej nominowana została także audycja "Portret słowem malowany".

- - -
Program Społeczny Mistrz Mowy Polskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących kultury naszego ojczystego języka. W tym roku Akademia po raz trzynasty uhonorowała osoby, które posługują się poprawną i barwną polszczyzną oraz posiadają niekwestionowane zasługi w jej rozwoju i popularyzacji. Dotychczasowymi laureatami Mistrza Mowy Polskiej zostały wybitne osobowości życia publicznego, m.in.: Jeremi Przybora, Jan Nowak-Jeziorański, Hanka Bielicka, Bogusław Kaczyński, Ryszard Kaczorowski, Władysław Bartoszewski.

Zobacz więcej na temat: jedynka dzieciom Tomasz Zimoch

Czytaj także

Audycje Jedynki Kuźnią, a Tomasz Zimoch Mistrzem Mowy Polskiej? Ostatni dzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 15:00
Dwie audycje radiowej Jedynki - "Jedynkę Dzieciom” oraz "Portret słowem malowany” - nominowała do zaszczytnego tytułu "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej" Akademia Mistrzów Mowy Polskiej. Miano Mistrza Mowy Polskiej ma szansę zyskać nasz komentator sportowy Tomasz Zimoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej. Prawie każdy może nim zostać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 22:47
- Taki tytuł ogromnie zobowiązuje, a jednocześnie jest bardzo niebezpieczny. Powinniśmy ważyć każde słowo, które wypowiadamy. Skoro ktoś nadał nam tytuł Mistrza Mowy Polskiej, to powinien wymagać od nas, żebyśmy mówili najczystszą i najszlachetniejszą polszczyzną - powiedział dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, laureat tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń