Szczegóły rozwiązania zakładającego odpis podatkowy przedstawiciele rządu i Episkopatu uzgodnią prawdopodobnie już 17 maja podczas zebrania komisji konkordatowej. Choć wielu wieszczyło, że rozmowy przekształcą się w wojnę rządu i Episkopatu, porozumienie wypracowano stosunkowo łatwo. Powód? 90 mln zł rocznie, jakie Kościół czerpie dziś z Funduszu Kościelnego, a w przyszłości dostanie z podatkowego odpisu, to niewiele więcej niż jeden procent jego budżetu.
Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda” uważa, że likwidacja funduszu może być katastrofą dla kościołów mniejszościowych. - Odpis podatkowy spływa bardzo późno, czasami w październiku, czy listopadzie i nie wiadomo dokładnie, w jakiej będzie wysokości, więc bardzo trudno planować budżet – mówił gość Trójki. I dodał, że jego zdaniem Kościół katolicki może być spokojniejszy o stabilność finansową. Publicysta uważa też, że "są już parafie, w których finanse są przejrzyste, ale to jeszcze przypadki nieliczne".
Większość dzwoniących słuchaczy była jednak innego zdania. Pan Paweł, który przedstawił się jako "prowadzący finanse Kościoła" stwierdził, że są one przejrzyste, ale tylko na poziomie deklaracji proboszczów. - To, co zostanie zaksięgowane, jest przejrzyste. Nieprzejrzyste jest to, co trafia w ręce proboszczów, czyli np. to, co trafia na tacę. Niestety kwoty, jakie trafiają na tace, w porównaniu do tych, jakie są ujawniane, są przynajmniej dwa razy niższe – mówił pan Paweł.
W odpowiedzi inny słuchacz, który przedstawił się jako "proboszcz z diecezji lubelskiej" tłumaczył, że finanse Kościoła są przejrzyste dla urzędu skarbowego. - Bo płacimy podatek, ale to ministerstwo go nam ustala i nie mamy nic do tego. Natomiast urząd skarbowy, zgodnie z prawem, nie ma nic do tacy i do ofiar składanych w kancelarii parafialnej – dodał słuchacz Trójki.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gośćmi byli także: Bogumił Łoziński (tygodnik "Gość niedzielny”), ks. Tadeusz Stanisławski (Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL) i publicystka Halina Bortnowska. Audycję prowadził Kuba Strzyczkowski.
Czy finanse Kościoła w Polsce są przejrzyste?Poniżej znajdą Państwo wyniki sondy wśród Trójkowych internautów.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.
Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia"