Maria Szabłowska wygrała Wielki Test o Polskim Filmie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:38
W parze z reżyserem Januszem Zaorskim dziennikarka radiowej Jedynki pokonała m.in. Agnieszkę Holland i Roberta Biedronia.
Maria Szabłowska
Maria Szabłowska Foto: Wojciech Kusiński/PR

Wielki Test o Polskim Filmie odbył się w poniedziałek, 23 września, na antenie TVP 1. Jego patronem była radiowa Jedynka.

Obok internautów, wzięli w nim udział również sportowcy, politycy, aktorzy i reżyserzy.  Zaproszenie do wspólnej zabawy przyjęli m.in. Grażyna Szapołowska, Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Jerzy Stuhr,  Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski, Małgorzata Kidawa-Błońska i Michał Pol. Z gwiazdami w studiu w Warszawie bezpośrednią rywalizację toczyli też goście we Wrocławiu, którzy na pytania odpowiadali w Kinie Nowe Horyzonty.

Do finału zabawy zakwalifikowały się tylko dwie pary. Maria Szabłowska i Janusz Zaorski pokonali w nim duet Agnieszkę Holland i Roberta Biedronia. Nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych laureaci przekazali na Dyskusyjny Klub Filmowy "Sokół".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Podczas wieczoru poznaliśmy też laureatów plebiscytu na największego amanta i amantkę polskiego kina. Głosami internautów, najbardziej pożądanymi aktorami w historii polskiego kina, zostali Anna Dymna i Andrzej Łapicki. Internauci wybrali też najbardziej kultową scenę polskiego kina. Bezkonkurencyjny okazał się fragment komedii "Sami swoi", w którym Pawlak z Kargulem walczą na garnki i koszule o płot.

Wieczór uświetnił występ Tomasza Lipińskiego z zespołem Tilt, który wykonał znajdujący się na ścieżce dźwiękowej filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" utwór "Centrala".

tj

Czytaj także

"Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wywiad z Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:29
- Warto było długo żyć, żeby to zobaczyć. Człowiek się nie podda, będzie przeskakiwał przez mury - powiedział w radiowej Jedynce o swoim najnowszym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida", "W imię...", "Chce się żyć". To, co najlepsze na festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 21:56
38. Gdynia Film Festiwal przeszedł do historii. O główny laur, Złote Lwy, oraz o pozostałe nagrody walczyło 14 filmów fabularnych. Wygrała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Szumowska o filmie w "W imię...": staraliśmy się uniknąć wulgarności

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 14:59
- To bardziej niszowy film, nie pokocha go cała widownia - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Szumowska, laureatka Srebrnych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni za film "W imię...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostiumograf filmu "Wałęsa": musiałam wymyślić całe lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 16:11
- Od pewnego momentu Wałęsowie byli najbardziej fotografowaną rodziną w Polsce. Jest mnóstwo zdjęć, z których wybrałam te pokazujące zachodzące w postaciach zmiany. Natomiast całe lata 70. trzeba było wymyślić. Zarówno epokę, jak i realia, w których żyli bohaterowie - mówiła w Jedynce Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Idy": jestem stąd, tu mogę robić kino, w które wierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:00
Niedawno nagroda BAFTA, teraz Oscar! To jest rok "Idy" i polskiego filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Głowacki zdradza, jak pisał scenariusz o Lechu Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 07:56
23 października do księgarń trafi nowa książka Janusza Głowackiego pod tytułem "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
rozwiń zwiń