Polską armię ochraniają cywile. Ale są wyjątki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 13:35
- Dziś zdecydowana większość jednostek i obiektów wojskowych jest chroniona przez cywili. Albo przez Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Obronne (SUFO) albo przez oddziały wart cywilnych - mówił w Jedynce gen. Bogusław Pacek z Akademii Obrony Narodowej.
Audio
  • Dlaczego polską armię ochraniają cywile? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Polską armię ochraniają cywile. Ale są wyjątki
Foto: PAP/Michał Walczak

Kiedyś na straży obiektów wojskowych stali żołnierze z karabinami w ręku. Obecnie coraz częściej widać tam również ludzi umundurowanych, ale w inne mundury, zazwyczaj czarne. Są to formacje prywatne, najczęściej agencje ochrony. To wywołuje uśmieszek na twarzach wielu ludzi, szczególnie tych, którzy służyli w wojsku i sami pełnili służbę wartowniczą.

Z pytaniem dlaczego polską armię chronią cywile do audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" zadzwonił jeden ze słuchaczy.

- W czasach gdy armia się profesjonalizuje, a w jednostkach wojskowych są żołnierze zawodowi, a nie żołnierze służby zasadniczej, dużo droższe jest wykorzystywanie żołnierza do pilnowania bramy koszar niż cywila. To tendencja ogólnoeuropejska, że zastępuje się żołnierzy wykwalifikowanymi służbami cywilnymi. Co nie znaczy, że niektóre najbardziej istotne obiekty nie powinny być jednak ochranianie przez super przygotowanych żołnierzy. Tak zresztą się dzieje - przyznał gen. Bogusław Pacek dopytywany przez Janusza Weissa.

Przedstawiciel Akademii Obrony Narodowej zdradził również, że już wkrótce ochroną żandarmerii wojskowej objęte zostaną kolejne obiekty. Jak wyjaśnił, taką decyzję podjął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Czytaj także

Pies przewodnik. "To nie jest futrzany GPS"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:25
Pies wyszkolony do pracy z osobą niewidomą nie jest dla każdego. - Nie zaprowadzi pod wskazany adres jak GPS. Trzeba mu wydawać komendy kierunkowe, a więc orientować się w przestrzeni - powiedziała w radiowej Jedynce Joanna Witkowska z Fundacji Vis Maior, która zajmuje się szkoleniem czworonogich przewodników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polakiem być. Drogi do obywatelstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 16:45
Jednym z najbardziej znanych obcokrajowców, którzy żyją w Polsce jest poseł John Godson. W radiowej Jedynce powiedział, że decyzję o mieszkaniu w tym właśnie kraju podjął wraz z żoną. - Tu chcę umrzeć i tu chcę być też pochowany - podkreślił w rozmowie z Januszem Weissem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyczaje zwierząt. Janusz Weiss potwierdził w zoo, że...

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 18:05
W Polsce nie ma delfinów. Sposób ich utrzymania jest bardzo skomplikowany i zależy od jakości morskiej wody. Potrzebują też dużej przestrzeni.
rozwiń zwiń