Trudna sztuka łączenia kultury z biznesem

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 02:00
Jak wygląda dostęp do kultury w małych miastach i na uboższych terenach? Niestety w wielu przypadkach jest on godny pożałowania. Bywa, że jedynym ośrodkiem aktywności kulturalnej jest tzw. oglądactwo telewizyjne.
Audio
  • Reportaż "Pod strzechy" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Dyskusja po reportażu "Pod strzechy" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/Jedynka)
Ruiny zamku w Iłży
Ruiny zamku w IłżyFoto: Wikipedia, lic. CC/Rafał Terkner

Nie wszystkie projekty, promujące przedsiębiorczość mają charakter kulturalny. Jest ich wiele, jednak każdy z nich niesie ryzyko tego, że interes nie będzie dochodowy i po zakończeniu określonego projektu inicjatywa upadnie. Przedsiębiorczość i innowacyjność – na to nastawione są instytucje przyznające dotacje. – Mazowsze zalicza się już do regionów bogatszych, więc te środki są ograniczone kwotowo oraz sposobem ich przeznaczania – opowiada Wiesław Raboszuk, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego tzw. oglądactwo telewizyjne nie jest jedynym sposobem na aktywność kulturalną. Jedną z najtrudniejszych kwestii najczęściej jest połączenie biznesu z kulturą tak, by projekt przynosił korzyści materialne. – Kultura musi być dotowana, bo inaczej nie przetrwa. Szczególnie trzeba wspierać tego typu przypadki, gdzie ludzie biorą na własne ryzyko przedsięwzięcia biznesowe, które łączą się z kulturą - mówi Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

"Muzyka i sztuka na zamku" - to nazwa projektu realizowanego w Iłży w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Chodzi o rozszerzenie działalności firmy zarządzającej ruinami tamtejszego zamku o klub muzyczny.

W Magazynie Reporterów "Bez znieczulenia" najpierw zaprezentowaliśmy reportaż "Pod strzechy" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman. Natomiast w dalszej części odbyła się dyskusja poświęcona dostępowi do kultury w regionach ubogich w wydarzenia kulturalne w kontekście funduszy unijnych.

W studiu radiowej Jedynki gościli Wiesław Raboszuk, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, ekspert BCC, były wiceminister rozwoju regionalnego.

Reportaże w Jedynce >>>

Na Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia" w czwartek po 21.00 zaprasza Jerzy Zawartka.

sm

Czytaj także

Informacyjna blokada wokół unijnych inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 15:24
- Z naszego punktu widzenia działalność kontrolna obywateli coraz bardziej jest ograniczana, głównie przez orzecznictwo sądów administracyjnych, które w pewny zakresie stają po stronie administracji, która nie chce ujawniać wszystkiego - mówił w Jedynce Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej "Watchdog Polska”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz pomysł? UE pomoże Ci go zrealizować

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 14:42
To już ostatnia szansa na unijne wsparcie w realizacji swoich pomysłów i marzeń. Jeszcze do 1 października można składać projekty w ramach międzynarodowego programu "Młodzież w Działaniu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: to koniec państwowej pomocy dla dużych firm

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 08:28
Od przyszłego roku otrzymanie wsparcia publicznego przez dużą firmę będzie graniczyć z cudem. Strefy i PAIIZ są zaniepokojone - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń