Żyją, choć są skazani na niebyt. Los osób w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 00:30
- Czekałam na tę chwilę, żeby chociaż powiedziała mama. I doczekałam się – mówi w reportażu "Powrót” Jana Kasi mama dziewczynki, która wybudziła się ze śpiączki.
Audio
  • Reportaż "Powrót" Jana Kasi (Magazyn Reporterów "Bez Znieczulenia"/ Jedynka)
  • Dyskusja o wybudzeniach ze śpiączki (Magazyn Reporterów "Bez Znieczulenia"/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W Magazynie Reporterów "Bez Znieczulenia” rozmawialiśmy o przywracaniu do życia tych, którzy nie mogą się obudzić.

10 lat temu z inicjatywy Fundacji "Akogo", nieopodal warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, stworzono  klinikę "Budzik". Jej zadaniem jest opieka nad dziećmi, które z różnych powodów zapadły w śpiączkę. Każdy z podopiecznych kliniki mieszka w niej razem ze swoim rodzicem, który jest jednocześnie terapeutą i wykonuje w porozumieniu z personelem medycznym szereg czynności mających wpłynąć na obudzenie ze śpiączki i przywrócenie do życia. Cała terapia oparta jest w znacznym stopniu na wierze w jej powodzenie. W klinice "Budzik" od momentu powołania jej do życia tj. w lipcu 2013 r. obudziły się już dwie dziewczynki.
To pierwsze tego typu miejsce, które powstało w Polsce na wzór podobnych placówek w Europie. Zapotrzebowanie w naszym kraju jest bardzo duże. Droga do powstania kliniki była długa i pełna przeszkód. – Takich ośrodków powinno być co najmniej 7-8 na cały kraj. Oczywiście wszystko rozbija się o pieniądze. Choć klinika "Budzik” działa od dwóch miesięcy, już zaczynają się schody i problemy finansowe – mówi dr Barbara Szal-Karkowska, neurolog dziecięcy.

– Laikom wydaje się, że człowiek w śpiączce jest odizolowany od całego świata, nie słyszy. On może nie kojarzyć, ale jest to człowiek żyjący, którego mózg funkcjonuje. Odbiera różne bodźce z zewnątrz, tylko nie analizuje – dodaje lekarz.
Czy rodzice mogą sami poradzić sobie z problemem dziecka w śpiączce w domu bez pomocy specjalistów? – Nie jest to możliwe. Jest to pacjent bardzo problematyczny. Niezbędna jest terapia. Osoby w śpiączce muszą być jak najwięcej bodźcowani. Stąd jest wymagana również obecność rodzica, bo rodzic jest również włączony w proces rehabilitacji i pielęgnacji. Masaż, muzykoterapia, hydroterapia, zwalczanie spastyczności – opowiada Wanda Drożdż, fizjoterapeutka.
W reportażu można wysłuchać historii jednej z wybudzonych w klinice "Budzik” dziewczynek. Posłuchaj reportażu "Powrót" - Jana Kasi oraz dyskusji po nim.
W studiu radiowej Jedynki gościli dr Barbara Szal-Karkowska, neurolog dziecięcy oraz Wanda Drożdż, fizjoterapeutka.
Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia” poprowadził Jerzy Zawartka.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejscowi lekarze omiją trędowatych z daleka. Polka im pomaga

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 13:32
- Tak samo jak moi pacjenci jestem w jakimś sensie naznaczona, być może odrzucona przez innych. W swoim środowisku czujemy się jednak wspaniale - mówi bohaterka reportażu "Świt życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóżmy Ewelinie Lis stanąć na nogi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 10:28
O powrót do samodzielności walczy nasza koleżanka z Radia Wrocław Ewelina Lis, która przeżyła tragiczny wypadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła, gdzie uczniowie nie są tylko numerkami w dzienniku

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:25
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Milanówku to placówka z tradycjami. Kolejne pokolenia uczniów kształcą się w jej murach od 1919 roku.
rozwiń zwiń