Życie z łuszczycą

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:36
29 października obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę. A już dziś wieczorem tej chorobie skóry poświęcony będzie magazyn reporterów "Bez znieczulenia".
Ciało pokryte łuszczycą
Ciało pokryte łuszczycąFoto: Wikipedia, lic. CC/MediaJet

Łuszczyca zaliczana jest do schorzeń autoimmunologicznych. Rozwijają się one w wyniku agresji układu odpornościowego wobec własnych tkanek czy narządów. Schorzenie charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem się naskórka i obecnością w postaci plam, grudek lub krostek w kolorze czerwonobrunatnym, pokrytych srebrzystą łuską lub strupami. Towarzyszą temu ból, świąd i pieczenie.

Zmiany skórne są umiejscowione przeważnie na kolanach i łokciach, w okolicy kości krzyżowej, na pośladkach, owłosionej skórze głowy oraz stopach i dłoniach. Zajęte mogą być również paznokcie, a w najcięższej postaci (tzw. erytrodermicznej) - cała skóra.

W audycji opowiemy m.in. o programie "Derma Friendly - W trosce o skórę". Jest on skierowany do pracowników zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a dotyczy edukacji na temat łuszczycy i innych chorób skóry.

Na magazyn reporterów "Bez znieczulenia" w czwartek 24 października po 21.00 zaprasza Jerzy Zawartka.

pg

Zobacz więcej na temat: łuszczyca

Czytaj także

"Derma Friendly - W trosce o skórę". Osoby z łuszczycą mogą mieć lepszy dostęp do fryzjerów i kosmetyczek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 12:54
W poniedziałek startuje program "Derma Friendly - W trosce o skórę". Jest on skierowany do pracowników zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a dotyczy edukacji na temat łuszczycy i innych chorób skóry. Może to poprawić dostęp osób z tymi schorzeniami do fryzjerów i kosmetyczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łuszczyca to nie koniec. Gdzie szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 11:40
- Łuszczyca jest jak podróż. Od momentu diagnozy, kiedy człowiek musi zaakceptować chorobę, ku dobrostanowi, kiedy może funkcjonować, czuć się dobrze - mówi Monika Kotlarz-Koza z zarządu lubelskiej fundacji "Tak, mam łuszczycę".
rozwiń zwiń