X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Sikorowski i jego dwie ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 12:00
Mam kilka ukochanych miejsc na świecie - Kraków, Zakopane i Grecja. Andrzej Sikorowski w cyklu "Bez tajemnic" zdradza jakie miejsca lubi i jakie piosenki ceni. Tłumaczy się też z piosenki "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa".
Audio
  • Andrzej Sikorowski o miejscach, które kocha (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Sikorowski tłumaczy się z piosenki "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Sikorowski o piosence "Piwna 7"(Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Sikorowski o Zakopanem (Bez tajemnic/Jedynka)
Andrzej Sikorowski
Andrzej SikorowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Kraków to rodzinne miasto Andrzeja Sikorowskiego, wiec zrozumiałe, że kocha to miast. Ale kocha też Zakopane i często tam jeździ, choć jest tam tłoczno i gwarno. Dlatego stara się jeździć do Zakopanego w listopadzie, kiedy jest w miarę pusto. Ma tam dużo przyjaciół i lubi zakopiańskie klimaty.
Trzecim takim miejscem jest Grecja, ojczyzna jego żony. Tam, w pewnym sensie, jego rodzina zapuściła korzenie, zwłaszcza, że ma koło Aten mieszkanie. Więc spędzają tam wakacje. - Mówimy wszyscy w rodzinie po grecku, więc w tamtym kraju nie czujemy się obco - wyjaśnia artysta. Zauważą, że miejsc, które kocha jest sporo i tylko żal, że człowiek może być w jednym miejscu, a w tych innych tylko myślami.

Z piosenek o Krakowie Andrzej Sikorowski lubi "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa". Wyjaśnia, że pisząc ten utwór wcale nie miał zamiaru antagonizować Krakowa i Warszawy, a piosenka miała być ironią na tzw. centralę, a nie na mieszkańców Warszawy. - Nie chciałbym, aby ta piosenka była odbierana dosłownie, bo nie ma we mnie żadnej urazy do stolicy - deklaruje piosenkarz.
Andrzej Sikorowski opowiada o piosence "Piwna 7" i wyjaśnia, dlaczego tej niepozornej i zaniedbanej uliczce poświęcił utwór cały utwór.

Beata Kozidrak, Budka Suflera, Anita Lipnicka >>> Posłuchaj rozmów z poprzednimi bohaterami cyklu

Przyznaje też, że jego miłość do Zakopanego nie przekłada się na jego twórczość. O Zakopanem napisał zaledwie jedną piosenkę "Strążyska, Giewont, księżyc". Utwór, który ma zilustrować pewien walor pokoleniowy Zakopanego, śpiewa jego córka Maja. Zauważa przy tym, że nie przepada za folklorem i jedyny folklor, jaki toleruje, to kapela góralska. - Kiedy  słyszę kapelę góralską to coś się we mnie przełamuje i dzieje mi się lepiej na serceu - zwierza się artysta.

Rozmawiał Paweł Stompke.

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najważniejszymi artystami polskich scen. 3 listopada ze względu na transmisję uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego niedzielne rozmowy z Andrzejem Sikorowskim zostaną nadane po zakończeniu uroczystości.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez tajemnic. Budką Suflera o zagranicznych koncertach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 12:00
Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski grają razem już prawie 40 lat. W ten weekend przyszli do radiowej Jedynki. Mówią o dotychczasowej karierze oraz o planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:00
Jacek Cygan, twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, zdradza w cyklu "Bez tajemnic", jak powstał przebój "Baw mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kozidrak: Bajm zaczyna grać całkowicie inną muzykę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 21:36
Na przełomie lat 70. i 80. to całkowita muzyczna metamorfoza Bajmu. Zamiast repertuaru utrzymanego w harcersko-turystycznej czy studenckiej stylistyce zespół zaczyna grać ostrą muzykę rockową. Beata Kozidrak, bohaterka cyklu "Bez tajemnic" wyjaśnia, jak do tego doszło.
rozwiń zwiń