Mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 08:08
"Dziewczynko, roznieć ogieniek" Martina Šmausa. Powieść, laureatka dwóch nagród literackich, jest wynikiem fascynacji autora losami Romów we współczesnym świecie (tytułem jest pierwszy wers starej cygańskiej pieśni). Od poniedziałku do piątku po godz. 10:30.
Audio
Bartłomiej Topa
Bartłomiej TopaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Bartłomiej Topa w Jedynce: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne >>>

Jest to opowieść o tragicznych losach romskiego chłopca, Andrejka, który beznadziejnie usiłuje znaleźć swoje miejsce na świecie gdzieś pomiędzy zapadłą górską wioską na wschodnich krańcach dawnej Czechosłowacji a wielkimi miastami obu nowych państw. Książka mówi o odwiecznych ludzkich dylematach: o granicach wolności, o tym, co jest w życiu najważniejsze, a także o poszukiwaniu, znajdowaniu i stracie. Autor z niezwykłym wyczuciem ukazuje specyfikę mentalności Romów oraz przyczyny i skutki rozpadu ich tradycyjnego społeczeństwa - bo pierwszym krokiem do tolerancji jest poznanie i zrozumienie. Wciągająca, burzliwa fabuła jest sugestywnym nośnikiem ważnego przesłania: że mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie.

Joanna i Krzyszfof Krauze o romskiej poetce Papuszy >>>
Książka otrzymała prestiżową nagrodę Magnesia Litera w kategorii Debiut Roku 2006 oraz nagrodę literacką czeskiego Klubu Książki (2005).

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Dziewczynko, roznieć ogieniek", którą w "Lekturach Jedynki" czytał Bartłomiej Topa.

Czytaj także

Walka o przetrwanie z wojną żydowsko-rzymską w tle

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 15:14
W radiowej Jedynce zapraszamy do słuchania nowej powieści Alice Hoffman "Gołębiarki". Fragmenty powieści czyta Ewa Konstancja Bułhak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Osiecka intymnie o sobie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
"Dzienniki" - pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci poetki - to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. Ich fragmentów można było posłuchać w radiowej Jedynce w interpretacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia Jerzego Kosińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 11:16
Biografię pisarza napisał Jerome Charyn zainspirowany barwną historią życia Polaka. Jej fragmenty czyta na antenie radiowej Jedynki Szymon Bobrowski.
rozwiń zwiń